statystyki

Zakup przez firmę produktów rolnych nie podlega opodatkowaniu

autor: Marcin Szymankiewicz15.02.2016, 10:20; Aktualizacja: 15.02.2016, 10:36
Aby jednak opodatkowanie PCC miało miejsce, nie mogą wystąpić okoliczności przewidziane w art. 2 ustawy o PCC.

Aby jednak opodatkowanie PCC miało miejsce, nie mogą wystąpić okoliczności przewidziane w art. 2 ustawy o PCC.źródło: ShutterStock

Dostawa pochodzących z gospodarstwa rolnego płodów korzysta ze zwolnienia z VAT. Na tej podstawie należy przyjąć, że do umów sprzedaży tych produktów nie należy stosować regulacji ustawy o PCC.

TEMAT NA ZAMÓWIENIE

Podatnik VAT czynny nabył w Polsce - w ramach działalności gospodarczej - produkty rolne od rolnika ryczałtowego, pochodzące z jego gospodarstwa rolnego. Na dowód zakupu wystawił fakturę VAT RR. Czy od umowy kupna-sprzedaży produktów rolnych powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Ustawa o PCC posługuje się zamkniętym katalogiem czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu. Podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy (zob. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC).

Umowy sprzedaży rzeczy, jakimi są produkty rolne, podlegają opodatkowaniu, stosownie do art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy:

1) znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) znajdujące się za granicą, jeśli nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej.

Nabycie produktów rolnych miało miejsce na podstawie umowy kupna-sprzedaży, a jej przedmiotem były produkty rolne (rzeczy) znajdujące się w momencie sprzedaży w Polsce. Spełnione są zatem przesłanki wynikające z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a w zw. z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o PCC do opodatkowania tej umowy.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane