statystyki

Koszt kredytu nie zmniejsza przychodu ze zbycia mieszkania

autor: Patrycja Dudek15.02.2016, 17:00
mieszkanie

Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że koszty związane z kredytem bankowym nie stanowią udokumentowanych kosztów nabycia.źródło: ShutterStock

Sprzedając nieruchomość, nie można odliczyć wydatków związanych z pozyskaniem finansowania – orzekł NSA.

Sąd potwierdził, że do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości można zaliczyć cenę jej nabycia wraz z kosztami aktu notarialnego, bez którego nabycie nie byłoby możliwe. – Do kosztów nie zalicza się natomiast kredytu bankowego, bo ten jest jedynie wydatkiem na pozyskanie środków na nabycie nieruchomości – wyjaśnił NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia. W związku z tym musieli zapłacić 19-proc. podatek na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Sądzili jednak, że przychód ze sprzedaży pomniejszą o koszty opłaty notarialnej oraz koszty bankowe związane z zaciągnięciem i spłatą kredytu na zakup mieszkania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Poznaniu wyjaśnił im jednak, że mogą odliczyć wyłącznie cenę zakupu nieruchomości wraz z kosztami notarialnymi. Nie pozwolił na uwzględnienie wydatków związanych z zaciągnięciem kredytu.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane