statystyki

PIT: Można odliczyć wkład i koszty przekształcenia mieszkania

autor: Patrycja Dudek09.02.2016, 16:00; Aktualizacja: 09.02.2016, 18:20
Podatnik musiał zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży, bo zbył lokal przed upływem pięciu lat od nabycia

Podatnik musiał zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży, bo zbył lokal przed upływem pięciu lat od nabyciaźródło: ShutterStock

Wydatki na nabycie prawa lokatorskiego, przekształconego następnie w prawo własności, zmniejszają dochód ze sprzedaży mieszkania– orzekł NSA.

Spór dotyczył art. 22 ust. 6c ustawy o PIT. Zgodnie z nim kosztami uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia są udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady poniesione w czasie posiadania, które zwiększyły wartość rzeczy lub praw majątkowych.

Chodziło o podatnika, który odziedziczył po matce wkład mieszkaniowy wniesiony w zamian za lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Spadkobierca miał dwa wyjścia: mógł zażądać od spółdzielni wypłaty równowartości wkładu albo zostać członkiem spółdzielni i zadeklarować gotowość zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Wybrał to drugie. Umowa została zawarta w 2007 r.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane