statystyki

Jakie są skutki w VAT sprzedaży gruntu rolnego

autor: Ewa Ciechanowska08.02.2016, 08:53; Aktualizacja: 09.02.2016, 19:02
Podatniczka wspólnie z mężem jest właścicielem nieruchomości gruntowej stanowiącej część gospodarstwa rolnego.

Podatniczka wspólnie z mężem jest właścicielem nieruchomości gruntowej stanowiącej część gospodarstwa rolnego.źródło: ShutterStock

TEZA: Sprzedając działkę gruntu z majątku osobistego, podatniczka będzie korzystać z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zatem czynność sprzedaży będzie oznaczała działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o VAT nie mają zastosowania.

Nr ITPP3/4512-726/15/JK, INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 21 stycznia 2016 r.

PROBLEM

Podatniczka wspólnie z mężem jest właścicielem nieruchomości gruntowej stanowiącej część gospodarstwa rolnego, dla której sąd rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Działka ma być sprzedana spółce. Grunt stanowi majątek prywatny, lecz środki uzyskane z jego sprzedaży mają być przeznaczone na rozwój gospodarstwa rolnego.

Sprzedawana działka jest częścią nieruchomości rolnych otrzymanych w drodze zasiedzenia. Podatniczka nie zamierza zbywać pozostałych gruntów. Warto dodać, że grunty te (w tym działka podlegająca sprzedaży) nie były ani nie są przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej czynności o podobnym charakterze. Zawsze miały charakter rolny. Podatniczka nie wykonywała i nie zamierza wykonywać czynności przygotowujących grunt do sprzedaży, tzn. teren nie był uzbrojony, nie było podziału na mniejsze działki, nie było zgłoszenia zamiaru sprzedaży w prasie czy agencjach obrotu nieruchomościami. Plan zagospodarowania przestrzennego został wykonany przez gminę. Na jego podstawie nieruchomość gruntowa jest przeznaczona pod zabudowę. Działka otrzymana przez podatniczkę nie była opodatkowana VAT.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane