statystyki

Teren byłego lotniska nie jest gruntem rolnym

autor: Jakub Pawłowski08.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 09.02.2016, 10:41
Lotnisko w Vancouver

W ewidencji gruntów i budynków obszar ten został jednak sklasyfikowany jako „inne tereny komunikacyjne”.źródło: ShutterStock

Podstawę wymiaru podatku od nieruchomości stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, nawet jeżeli stan rzeczywisty różni się od tego, który wynika z jej zapisów – orzekł NSA.

Spór dotyczył podatku od gruntów, na którym częściowo znajdowało się byłe lotnisko wojskowe. Właściciele tej nieruchomości twierdzili, że nie ma na niej nic poza nieużywanymi pasami startowymi. Jest to po prostu grunt rolny i leśny, tak jak reszta nieruchomości.

W ewidencji gruntów i budynków obszar ten został jednak sklasyfikowany jako „inne tereny komunikacyjne”. To właśnie ten zapis w ewidencji był dla wójta gminy podstawą przy wyliczeniu łącznych zobowiązań w podatku rolnym, leśnym oraz od nieruchomości.

Właściciele lotniska zaskarżyli decyzję wójta, twierdząc, że grunt nie może pełnić funkcji terenu komunikacyjnego, bo nie jest on ani wykorzystywany, ani w jakikolwiek sposób zabudowany.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane