statystyki

Ubezpieczyciel nie może przerzucać kosztów podatku VAT na klienta

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 12.02.2016, 08:07
VAT

Pominięcie przy wycenie wartości szkody podatku VAT oznacza, że zostaje przerzucony na ubezpieczonego cały ten wydatek, co rażąco narusza jego interesy i jest nie do pogodzenia z dobrymi obyczajami.źródło: ShutterStock

Zapis umowny, zgodnie z którym przy ustalaniu odszkodowania nie bierze się pod uwagę VAT, rażąco narusza interesy konsumentów.

TEZA Pominięcie przy wycenie wartości szkody podatku VAT oznacza, że zostaje przerzucony na ubezpieczonego cały ten wydatek, co rażąco narusza jego interesy i jest nie do pogodzenia z dobrymi obyczajami.

STAN FAKTYCZNY Podczas kolizji drogowej uszkodzony został samochód. Poszkodowany w chwili zdarzenia posiadał ważną polisę ubezpieczenia OC. Szkoda nie została jednak naprawiona w całości, co skutkowało wniesieniem powództwa przeciwko ubezpieczycielowi. Powód podnosił, że postanowienie ogólnych warunków umowy (OWU), zgodnie z którym wysokość odszkodowania ustalana jest bez uwzględnienia VAT, stanowi klauzulę abuzywną, a jako że nie była ona ustalana indywidualnie z poszkodowanym, nie wiąże go. Referendarz sądowy wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, w którym nakazał ubezpieczycielowi zapłacić na rzecz powoda należności. Ubezpieczyciel złożył sprzeciw. Sąd rejonowy nie podzielił jednak jego argumentów. Pozwany złożył apelację, a sąd II instancji, choć w pełni podzielił ustalenia sądu rejonowego, oddalił powództwo. Doszedł do wniosku, że powód, który nabył wierzytelność od poszkodowanego, nie wykazał, aby posiadał legitymację czynną do wytoczenia powództwa przeciwko ubezpieczycielowi.

UZASADNIENie Sąd podzielił pogląd powoda co do abuzywności postanowienia OWU dotyczącego ustalenia odszkodowania bez podatku VAT wobec konsumentów. Podzielił również pogląd, że regulacja narusza uprawnienia ubezpieczonych, gdyż nie mogą oni uzyskać pełnej rekompensaty z tytułu doznanej szkody (wariant kosztorysowy) i to w znacznym rozmiarze. Pominięcie przy wycenie wartości szkody podatku VAT oznacza, że zostaje przerzucony na ubezpieczonego cały ten wydatek, co rażąco narusza jego interesy i jest nie do pogodzenia z dobrymi obyczajami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwany skalkulował wysokość stawki ubezpieczeniowej w sposób, który pozwoli mu na prowadzenie z zyskiem tego rodzaju działalności ubezpieczeniowej, bez szkody dla interesów ubezpieczonych.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane