statystyki

Pisanie podręczników zwolnione z VAT

autor: Krzysztof Biernacki07.09.2015, 08:47; Aktualizacja: 07.09.2015, 09:04

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Działalność polegająca na tworzeniu, pisaniu podręczników czy komentarzy z zakresu prawa spełnia warunki pozwalające na zaliczenie jej do kategorii usług kulturalnych w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). W związku z tym korzysta ze zwolnienia od podatku przewidzianego w tym przepisie. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 1988/13.

Obecna praktyka związana z opodatkowaniem tworzenia, pisania podręczników lub komentarzy rozgranicza przeniesienie praw autorskich na nabywcę takiego tekstu, które objęte jest 8-proc. stawką VAT (załącznik nr 3, poz. 181) oraz inne tworzenie i sprzedaż tekstów opodatkowane stawką podstawową. Rozgraniczenie między tymi dwoma sposobami rozliczenia opiera się na kryterium wyodrębnienia utworów, w stosunku do których twórcy lub artyści w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.) otrzymują honoraria za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania dla stworzonych przez siebie utworów. W takim przypadku stosują stawkę 8 proc.

Komentowane orzeczenie wskazuje, że usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów, korzystają ze zwolnienia obligatoryjnego w VAT.

Porównując wskazane powyżej kryteria stosowania stawki 8 proc. oraz zwolnienia łatwo zauważyć, że elementem rozróżniającym jest przyjęte przez ustawodawcę sformułowanie „usługi kulturalne”. Innymi słowy, jeżeli działania twórców lub artystów mieszczą się w tym pojęciu, korzystają ze zwolnienia.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane