statystyki

Pisanie podręczników zwolnione z VAT

autor: Krzysztof Biernacki07.09.2015, 08:47; Aktualizacja: 07.09.2015, 09:04

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Działalność polegająca na tworzeniu, pisaniu podręczników czy komentarzy z zakresu prawa spełnia warunki pozwalające na zaliczenie jej do kategorii usług kulturalnych w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). W związku z tym korzysta ze zwolnienia od podatku przewidzianego w tym przepisie. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 1988/13.

Obecna praktyka związana z opodatkowaniem tworzenia, pisania podręczników lub komentarzy rozgranicza przeniesienie praw autorskich na nabywcę takiego tekstu, które objęte jest 8-proc. stawką VAT (załącznik nr 3, poz. 181) oraz inne tworzenie i sprzedaż tekstów opodatkowane stawką podstawową. Rozgraniczenie między tymi dwoma sposobami rozliczenia opiera się na kryterium wyodrębnienia utworów, w stosunku do których twórcy lub artyści w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.) otrzymują honoraria za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania dla stworzonych przez siebie utworów. W takim przypadku stosują stawkę 8 proc.

Komentowane orzeczenie wskazuje, że usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów, korzystają ze zwolnienia obligatoryjnego w VAT.

Porównując wskazane powyżej kryteria stosowania stawki 8 proc. oraz zwolnienia łatwo zauważyć, że elementem rozróżniającym jest przyjęte przez ustawodawcę sformułowanie „usługi kulturalne”. Innymi słowy, jeżeli działania twórców lub artystów mieszczą się w tym pojęciu, korzystają ze zwolnienia.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane