Organizacje pracodawców i przedsiębiorców krytykują projekt zmian w ordynacji podatkowej, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Chodzi o klauzulę do walki z unikaniem opodatkowania.

Klauzula ta ma służyć walce z unikaniem podatków przez tak zwaną optymalizację. Nałożenie klauzuli oznaczałoby konieczność oddania fiskusowi legalnie uzyskanej korzyści podatkowej, wynoszącej przeszło 100 tysięcy złotych rocznie.

W opiniach przesłanych ministrowi finansów organizacje pracodawców i przedsiębiorców napisały, że rozwiązanie to zagrażałoby nie tylko międzynarodowym korporacjom, ale przede wszystkim małym i średnim polskim firmom. Mirosław Bochniak z Krajowej Rady Doradców Podatkowych ostrzega, że projekt zawiera wiele kontrowersyjnych rozwiązań, które doprowadzą do licznych sporów sądowych przedsiębiorców z urzędnikami.

Przewiduje też działanie prawa wstecz. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, projekt pozwala na zakwestionowanie każdej transakcji przynoszącej korzyść podatkową i może wyrządzić wiele szkód podatnikom.