Czy upominki dla radnych stanowią przychód opodatkowany PIT

autor: Marcin Szymankiewicz18.01.2016, 09:04; Aktualizacja: 27.01.2016, 19:30
Upominki będą miały charakter pamiątkowy, ale nie będzie na przedmiotach wygrawerowanego logo gminy, będą zatem miały wartość materialną.

Upominki będą miały charakter pamiątkowy, ale nie będzie na przedmiotach wygrawerowanego logo gminy, będą zatem miały wartość materialną.źródło: ShutterStock

Gmina ufundowała radnym upominki (nagrody rzeczowe). Upominki będą miały charakter pamiątkowy, ale nie będzie na przedmiotach wygrawerowanego logo gminy, będą zatem miały wartość materialną. Czy upominki podarowane radnym (funkcjonariuszom publicznym) podlegają opodatkowaniu PIT?

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dochodów, od których na podstawie ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 9 ust. 1 ustawy o PIT).

Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).

Przepisy ustawy o PIT nie zawierają definicji nagrody czy upominku. W tej sytuacji uzasadnione jest zastosowanie wykładni językowej.

Nagroda oznacza m.in. dyplom, odznaczenie, pieniądze lub wartościowy przedmiot będące formą uznania lub wyróżnienia za osiągnięcia, zwycięstwo w konkursie, w zawodach itp. Zaś upominek oznacza rzecz podarowaną komuś.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane