Zwrot podatku za kasę fiskalną tylko jeden raz

autor: Patrycja Dudek18.01.2016, 07:14; Aktualizacja: 27.01.2016, 19:52
podatki pieniądze

Sąd podkreślił, że prawo do ulgi – polegające na możliwości odliczenia 90 proc. wydatków na zakup kas (nie więcej niż 700 zł za jedną kasę) – przysługuje podatnikowi tylko razźródło: ShutterStock

Kto odliczył wydatek na zakup kas fiskalnych w ramach samodzielnej działalności gospodarczej, nie skorzysta ponownie z takiej ulgi po przekształceniu w spółkę – wynika z wyroku WSA w Kielcach.

Sąd podkreślił, że prawo do ulgi – polegające na możliwości odliczenia 90 proc. wydatków na zakup kas (nie więcej niż 700 zł za jedną kasę) – przysługuje podatnikowi tylko raz; wtedy, gdy po raz pierwszy powstaje u niego obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą tych urządzeń. Ulga dotyczy bowiem tylko kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ich stosowania.

Spór dotyczył tego, czy jednoosobowa spółka z o.o. powstała z przekształcenia działalności gospodarczej indywidualnego przedsiębiorcy jest nowym podatnikiem i w związku z tym przysługuje jej ulga na kasy na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.

Przedsiębiorca odliczył wydatek na kasy, gdy prowadził jeszcze samodzielnie działalność gospodarczą, ale po przekształceniu w jednoosobową spółkę z o.o. kupił nowe urządzenia i sądził, że również odliczy wydatek na ich zakup.

Argumentował, że prawo do preferencji powinno przysługiwać obu jego firmom – zarówno poprzedniej, jak i aktualnej, bo są to dwa różne podmioty, o czym świadczy m.in. zmiana numeru NIP.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane