statystyki

Nie każdy zakup ziemi daje preferencję w PIT

autor: Patrycja Dudek18.01.2016, 16:00; Aktualizacja: 27.01.2016, 19:46
Sprawa dotyczyła podatników, którzy sprzedali nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia.

Sprawa dotyczyła podatników, którzy sprzedali nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia.źródło: ShutterStock

Nabycie działki rolnej w centrum miasta nie jest wydatkiem na cel mieszkaniowy, dopóki nie ma planu zagospodarowania przestrzennego albo warunków zabudowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatników, którzy sprzedali nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia. Nie zapłacili jednak podatku dochodowego od uzyskanego w ten sposób przychodu, bo zadeklarowali, że w ciągu dwóch lat przeznaczą go na własne cele mieszkaniowe. Kupili grunt rolny położony w centrum Redy.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy wydatek ten może być uznany za cel mieszkaniowy, skoro grunt figuruje w ewidencji jako teren rolny i nie został jeszcze objęty przez gminę nowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Podatnik argumentował, że ziemia, którą kupił, została dopiero co włączona do miasta. W związku z tym wciąż trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a procedura jego ustalania jest długotrwała.

Dodał, że gmina optuje za wykorzystaniem tych terenów pod budownictwo mieszkaniowe, tym bardziej że mają one bezpośredni dostęp do drogi, a w bliskim sąsiedztwie znajdują się zabudowania.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane