statystyki

Nie każdy zakup ziemi daje preferencję w PIT

autor: Patrycja Dudek18.01.2016, 16:00; Aktualizacja: 27.01.2016, 19:46
Sprawa dotyczyła podatników, którzy sprzedali nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia.

Sprawa dotyczyła podatników, którzy sprzedali nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia.źródło: ShutterStock

Nabycie działki rolnej w centrum miasta nie jest wydatkiem na cel mieszkaniowy, dopóki nie ma planu zagospodarowania przestrzennego albo warunków zabudowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatników, którzy sprzedali nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia. Nie zapłacili jednak podatku dochodowego od uzyskanego w ten sposób przychodu, bo zadeklarowali, że w ciągu dwóch lat przeznaczą go na własne cele mieszkaniowe. Kupili grunt rolny położony w centrum Redy.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy wydatek ten może być uznany za cel mieszkaniowy, skoro grunt figuruje w ewidencji jako teren rolny i nie został jeszcze objęty przez gminę nowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Podatnik argumentował, że ziemia, którą kupił, została dopiero co włączona do miasta. W związku z tym wciąż trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a procedura jego ustalania jest długotrwała.

Dodał, że gmina optuje za wykorzystaniem tych terenów pod budownictwo mieszkaniowe, tym bardziej że mają one bezpośredni dostęp do drogi, a w bliskim sąsiedztwie znajdują się zabudowania.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane