statystyki

Zwrot podatku za kasę fiskalną tylko jeden raz

autor: Patrycja Dudek18.01.2016, 07:14; Aktualizacja: 27.01.2016, 19:52
podatki pieniądze

Sąd podkreślił, że prawo do ulgi – polegające na możliwości odliczenia 90 proc. wydatków na zakup kas (nie więcej niż 700 zł za jedną kasę) – przysługuje podatnikowi tylko razźródło: ShutterStock

Kto odliczył wydatek na zakup kas fiskalnych w ramach samodzielnej działalności gospodarczej, nie skorzysta ponownie z takiej ulgi po przekształceniu w spółkę – wynika z wyroku WSA w Kielcach.

Sąd podkreślił, że prawo do ulgi – polegające na możliwości odliczenia 90 proc. wydatków na zakup kas (nie więcej niż 700 zł za jedną kasę) – przysługuje podatnikowi tylko raz; wtedy, gdy po raz pierwszy powstaje u niego obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą tych urządzeń. Ulga dotyczy bowiem tylko kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ich stosowania.

Spór dotyczył tego, czy jednoosobowa spółka z o.o. powstała z przekształcenia działalności gospodarczej indywidualnego przedsiębiorcy jest nowym podatnikiem i w związku z tym przysługuje jej ulga na kasy na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.

Przedsiębiorca odliczył wydatek na kasy, gdy prowadził jeszcze samodzielnie działalność gospodarczą, ale po przekształceniu w jednoosobową spółkę z o.o. kupił nowe urządzenia i sądził, że również odliczy wydatek na ich zakup.

Argumentował, że prawo do preferencji powinno przysługiwać obu jego firmom – zarówno poprzedniej, jak i aktualnej, bo są to dwa różne podmioty, o czym świadczy m.in. zmiana numeru NIP.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane