Zmienione zostały zasady korzystania z obniżonej stawki odsetek za zwłokę za zaległości podatkowe. Obecnie niektórzy podatnicy są uprawnieni do zastosowania 50-proc. stawki. Jakie warunki muszą spełnić?
Akademia podatkowa 1890
Rafał Ciołek doradca podatkowy, partner w firmie doradczej KPMG
Stawka odsetek za zwłokę wynosi obecnie 8 proc. (art. 56 par. 1). Jednocześnie 1 stycznia 2016 r. uchylony został art. 56 par. 1a ordynacji podatkowej, zgodnie z którym w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem jej przyczyn (niezależnie od terminu) i zapłaty w całości zaległości podatkowej w terminie 7 dni od dnia jej złożenia podatnicy mogli stosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki.
W jego miejsce dodano art. 56a par. 1 umożliwiający zastosowanie stawki odsetek za zwłokę obniżonej o połowę. Podatnicy mogą ją zastosować pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od upływu terminu do złożenia deklaracji oraz zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Uprawnienie to przysługuje odpowiednio także w przypadku zaliczenia nadpłaty, zwrotu podatku, potrącenia albo przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych na Skarb Państwa, na wniosek złożony w terminie 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji.
Bez zmian w porównaniu do przepisów sprzed 2016 r. pozostały natomiast przypadki wyłączające możliwość zastosowania preferencyjnej stawki. Obniżonej stawki odsetek za zwłokę nie stosuje się w przypadku korekty deklaracji złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej (a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej) lub dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.
Warto przy tym wskazać na przepisy przejściowe, zgodnie z którymi podatnicy będą mogli zastosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 r. pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji i zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.