Nie wszystko się nadaje na interpretację

autor: Patrycja Dudek18.01.2016, 07:14; Aktualizacja: 27.01.2016, 20:08
podatki pieniądze

Przepisy te weszły w życie 1 stycznia 2015 r., a ich celem jest zwalczanie nadużyć podatkowych polegających na przenoszeniu dochodów do krajów stosujących preferencyjne zasady opodatkowania.źródło: ShutterStock

Fiskus nie może kwestionować legalności przepisów. Nie odpowiada też na pytania dotyczące własnych uprawnień – orzekł WSA w Poznaniu w dwóch wyrokach.

Pierwszy z nich, z 10 grudnia 2015 r. (sygn. akt I SA/Po 1633/15), dotyczył podatnika, który we wniosku o interpretację indywidualną podważał zgodność przepisów o zagranicznej spółce kontrolowanej (CFC) z konstytucją i prawem Unii Europejskiej.

Przepisy te weszły w życie 1 stycznia 2015 r., a ich celem jest zwalczanie nadużyć podatkowych polegających na przenoszeniu dochodów do krajów stosujących preferencyjne zasady opodatkowania.

Podatnik zamierzał założyć taką spółkę w Hongkongu, czyli w kraju znajdującym się na liście państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Zauważył jednak, że przepisy o CFC nakładają na niego obowiązki, które nie ciążą na innych podatnikach. Nakazują bowiem zapłatę w Polsce podatku od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej oraz wiele obowiązków dokumentacyjnych.

Podatnik uznał więc, że przepisy o CFC różnicują sytuację podatników i naruszają konstytucyjną zasadę równości opodatkowania. Powoływał się też na unijne zasady: swobody przedsiębiorczości i swobodnego przepływu kapitału.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane