statystyki

Nie wszystko się nadaje na interpretację

autor: Patrycja Dudek18.01.2016, 07:14; Aktualizacja: 27.01.2016, 20:08
podatki pieniądze

Przepisy te weszły w życie 1 stycznia 2015 r., a ich celem jest zwalczanie nadużyć podatkowych polegających na przenoszeniu dochodów do krajów stosujących preferencyjne zasady opodatkowania.źródło: ShutterStock

Fiskus nie może kwestionować legalności przepisów. Nie odpowiada też na pytania dotyczące własnych uprawnień – orzekł WSA w Poznaniu w dwóch wyrokach.

Pierwszy z nich, z 10 grudnia 2015 r. (sygn. akt I SA/Po 1633/15), dotyczył podatnika, który we wniosku o interpretację indywidualną podważał zgodność przepisów o zagranicznej spółce kontrolowanej (CFC) z konstytucją i prawem Unii Europejskiej.

Przepisy te weszły w życie 1 stycznia 2015 r., a ich celem jest zwalczanie nadużyć podatkowych polegających na przenoszeniu dochodów do krajów stosujących preferencyjne zasady opodatkowania.

Podatnik zamierzał założyć taką spółkę w Hongkongu, czyli w kraju znajdującym się na liście państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Zauważył jednak, że przepisy o CFC nakładają na niego obowiązki, które nie ciążą na innych podatnikach. Nakazują bowiem zapłatę w Polsce podatku od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej oraz wiele obowiązków dokumentacyjnych.

Podatnik uznał więc, że przepisy o CFC różnicują sytuację podatników i naruszają konstytucyjną zasadę równości opodatkowania. Powoływał się też na unijne zasady: swobody przedsiębiorczości i swobodnego przepływu kapitału.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane