statystyki

Przepisy o CFC dotyczą także wspólników spółek osobowych

autor: Mariusz Szulc14.03.2016, 20:00
podatki, formularz, kalkulator

Przepisy o CFC dotyczą także zagranicznych spółek, w których podatnik ma bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25 proc. praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących bądź 25 proc. udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach.źródło: ShutterStock

Wystarczy mieć więcej niż 25 proc. udziałów w zagranicznej spółce kapitałowej, żeby musieć płacić w Polsce 19 proc. PIT od jej dochodów – uznał dyrektor warszawskiej izby.

Potwierdził w ten sposób stanowisko zaprezentowane m.in. w prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 14 października 2015 r. (sygn. akt I SA/Bd 622/15). Sąd orzekł w nim, że jeżeli polski podatnik ma certyfikaty (co najmniej 25 proc.) zamkniętego funduszu inwestycyjnego (FIZ), a FIZ ma udziały w spółce cypryjskiej, to podatnik również, pośrednio, ma w niej udziały. Dotyczą go więc przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych i obowiązek zapłaty 19 proc. podatku dochodowego w Polsce.

Podobną sytuację rozpatrzył dyrektor warszawskiej izby. Pytanie zadała kobieta, która dopiero rozważała rozpoczęcie działalności gospodarczej. Chciała wraz z członkami rodziny założyć spółkę osobową. Nowy podmiot miał zająć się inwestowaniem w zagraniczne spółki kapitałowe. Spółka osobowa miałaby w nich bezpośrednio udziały.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane