statystyki

Przepisy o CFC dotyczą także wspólników spółek osobowych

autor: Mariusz Szulc14.03.2016, 20:00
podatki, formularz, kalkulator

Przepisy o CFC dotyczą także zagranicznych spółek, w których podatnik ma bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25 proc. praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących bądź 25 proc. udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach.źródło: ShutterStock

Wystarczy mieć więcej niż 25 proc. udziałów w zagranicznej spółce kapitałowej, żeby musieć płacić w Polsce 19 proc. PIT od jej dochodów – uznał dyrektor warszawskiej izby.

Potwierdził w ten sposób stanowisko zaprezentowane m.in. w prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 14 października 2015 r. (sygn. akt I SA/Bd 622/15). Sąd orzekł w nim, że jeżeli polski podatnik ma certyfikaty (co najmniej 25 proc.) zamkniętego funduszu inwestycyjnego (FIZ), a FIZ ma udziały w spółce cypryjskiej, to podatnik również, pośrednio, ma w niej udziały. Dotyczą go więc przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych i obowiązek zapłaty 19 proc. podatku dochodowego w Polsce.

Podobną sytuację rozpatrzył dyrektor warszawskiej izby. Pytanie zadała kobieta, która dopiero rozważała rozpoczęcie działalności gospodarczej. Chciała wraz z członkami rodziny założyć spółkę osobową. Nowy podmiot miał zająć się inwestowaniem w zagraniczne spółki kapitałowe. Spółka osobowa miałaby w nich bezpośrednio udziały.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane