statystyki

Jakie obowiązki podatkowe przy sprzedaży lub wynajęciu nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski14.01.2016, 19:00; Aktualizacja: 28.01.2016, 10:42
budowa, dom, nieruchomości

Kolejne obowiązki będą dotyczyły mieszkania pod Warszawą.źródło: ShutterStock

Pan Mariusz jest właścicielem mieszkania w Łodzi i działki w okolicach miasta. Ma też drugie mieszkanie pod Warszawą, które wynajmuje osobie fizycznej. W związku ze zmianą planów życiowych zamierza sprzedać nieruchomości w Łodzi i blisko niej. Chce też wybudować lub kupić dom pod Warszawą, ale w innej miejscowości, niż ma mieszkanie. To z kolei zamierza wynająć spółce, bo liczy na większą kwotę z wynajmu. – W związku z tymi planami będę musiał rozliczyć podatek od nieruchomości. Jak to zrobić – pyta pan Mariusz.

Nasz czytelnik będzie musiał wypełnić obowiązki podatkowe w każdej gminie, w której ma nieruchomość i w której wybuduje lub nabędzie nową. Są one związane z jednej strony ze zbyciem nieruchomości, z drugiej strony z wybudowaniem lub nabyciem, a z trzeciej ze zmianą przeznaczenia.

Zacznijmy od mieszkania w Łodzi. W związku z tym, że pan Mariusz jest jego właścicielem, rozlicza podatek od nieruchomości w tym mieście. Sprzedaż lokalu będzie się wiązała z obowiązkiem złożenia informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Jak wynika bowiem z art. 6 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdy wygasa obowiązek podatkowy (sprzedaż), osoby fizyczne muszą złożyć właściwemu organowi informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Nasz czytelnik musi to zrobić na formularzu obowiązującym w Łodzi w ciągu 14 dni od wygaśnięcia obowiązku podatkowego, a ten wygaśnie z upływem miesiąca, w którym sprzeda mieszkanie. Jeśli zbycie nastąpi np. 25 stycznia, to stanie się to z końcem stycznia, a nasz czytelnik będzie musiał złożyć informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych w ciągu 14 dni, licząc od 25 stycznia. Przestanie płacić podatek od mieszkania w Łodzi od 1 lutego. W związku z tym prezydent miasta będzie musiał wydać mu decyzję, w której ustali wysokość podatku za jeden miesiąc tego roku – ten, w którym był właścicielem mieszkania. Co prawda z art. 6 ust. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że organ zmienia decyzję, w której pierwotnie ustalił podatek na dany rok, ale najprawdopodobniej pan Mariusz jej jeszcze nie dostał. Prezydent miasta nie wyda więc decyzji zmieniającej, a jedynie doręczy tę ustalającą wysokość daniny za styczeń.

Podobne obowiązki czekają naszego czytelnika w związku ze zbyciem działki pod Łodzią. Jeśli sprzeda ją np. w marcu tego roku, to obowiązek podatkowy wygaśnie z końcem marca. I znów będzie musiał złożyć informację na podatek od nieruchomości w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży na formularzu obowiązującym w gminie, na której terenie znajduje się działka. Wójt gminy doręczy mu następnie decyzję zmieniającą pierwotną, ustalającą wysokość daniny za 2016 rok.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane