statystyki

VAT: Split payment sprawdził się we Włoszech

autor: Mariusz Szulc14.01.2016, 07:15; Aktualizacja: 28.01.2016, 19:42
podatki-PIT-kredyt

Dane obejmują okres od 1 stycznia do 1 września 2015 r. (w lutym br. dane mają zostać zaktualizowane).źródło: ShutterStock

Budżet Italii zyskał prawie miliard euro na częściowym wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności – wynika z szacunków tamtejszego ministerstwa finansów.

Dane obejmują okres od 1 stycznia do 1 września 2015 r. (w lutym br. dane mają zostać zaktualizowane).

We Włoszech mechanizm podzielonej płatności (split payment) obowiązuje od początku 2015 r., z tym że dotyczy tylko sprzedaży na rzecz organów władzy publicznej. W połowie roku Włosi dostali na to zgodę Komisji Europejskiej. Uzyskanie takiej aprobaty było konieczne, ponieważ split payment jest odstępstwem od reguł zapisanych w dyrektywie VAT.

Chodzi o podzielenie płatności tak, aby sprzedawca przy okazji każdej transakcji otrzymywał tylko cenę netto towaru, a VAT był wpłacany przez nabywcę albo na odrębne konto dostawcy (do którego dostęp ma urząd skarbowy), albo bezpośrednio na rachunek fiskusa. W ten sposób kwota podatku jest stale pod kontrolą urzędników i może być np. rozdysponowywana w celu zapłaty zaległego podatku, albo – po weryfikacji – zwrócona. To zaś pomaga urzędnikom w walce z przestępczymi wyłudzeniami VAT. Luka w poborze tej daniny jest we Włoszech bardzo wysoka (w 2013 r. wyniosła 33,6 proc. potencjalnych wpływów z tego tytułu).

Split payment oznacza jednak nie tylko zalety, ale też duże trudności dla przedsiębiorców (przede wszystkim pogorszenie ich płynności finansowej). Aby zminimalizować takie ryzyko, włoskie ministerstwo finansów już w styczniu i lutym 2015 r. wydało dwa rozporządzenia, w których określiło, że przedsiębiorcy stosujący split payment będą priorytetowo odzyskiwać podatek. Według danych fiskusa w okresie od 1 stycznia do 1 września 2015 r. przedsiębiorcy wnioskowali o zwrot około 300 mln euro więcej niż wcześniej.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • consilior(2016-01-14 10:55) Zgłoś naruszenie 21

    Podzielona płatność zniszczy firmy, chyba, że firma sama będzie mogła z konta do VAT zapłacić VAT należny kontrahentowi na podobne konto. Fiskus nic na tym nie traci, pieniądze są, tylko na innym koncie, a firma nie musi dokładać do VAT za własne zakupy, do tego nie ma całej biurokracji ze zwrotami, wnioskami itp. w bieżącym obrocie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane