statystyki

VAT: Split payment sprawdził się we Włoszech

autor: Mariusz Szulc14.01.2016, 07:15; Aktualizacja: 28.01.2016, 19:42
podatki-PIT-kredyt

Dane obejmują okres od 1 stycznia do 1 września 2015 r. (w lutym br. dane mają zostać zaktualizowane).źródło: ShutterStock

Budżet Italii zyskał prawie miliard euro na częściowym wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności – wynika z szacunków tamtejszego ministerstwa finansów.

Dane obejmują okres od 1 stycznia do 1 września 2015 r. (w lutym br. dane mają zostać zaktualizowane).

We Włoszech mechanizm podzielonej płatności (split payment) obowiązuje od początku 2015 r., z tym że dotyczy tylko sprzedaży na rzecz organów władzy publicznej. W połowie roku Włosi dostali na to zgodę Komisji Europejskiej. Uzyskanie takiej aprobaty było konieczne, ponieważ split payment jest odstępstwem od reguł zapisanych w dyrektywie VAT.

Chodzi o podzielenie płatności tak, aby sprzedawca przy okazji każdej transakcji otrzymywał tylko cenę netto towaru, a VAT był wpłacany przez nabywcę albo na odrębne konto dostawcy (do którego dostęp ma urząd skarbowy), albo bezpośrednio na rachunek fiskusa. W ten sposób kwota podatku jest stale pod kontrolą urzędników i może być np. rozdysponowywana w celu zapłaty zaległego podatku, albo – po weryfikacji – zwrócona. To zaś pomaga urzędnikom w walce z przestępczymi wyłudzeniami VAT. Luka w poborze tej daniny jest we Włoszech bardzo wysoka (w 2013 r. wyniosła 33,6 proc. potencjalnych wpływów z tego tytułu).

Split payment oznacza jednak nie tylko zalety, ale też duże trudności dla przedsiębiorców (przede wszystkim pogorszenie ich płynności finansowej). Aby zminimalizować takie ryzyko, włoskie ministerstwo finansów już w styczniu i lutym 2015 r. wydało dwa rozporządzenia, w których określiło, że przedsiębiorcy stosujący split payment będą priorytetowo odzyskiwać podatek. Według danych fiskusa w okresie od 1 stycznia do 1 września 2015 r. przedsiębiorcy wnioskowali o zwrot około 300 mln euro więcej niż wcześniej.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • consilior(2016-01-14 10:55) Zgłoś naruszenie 21

    Podzielona płatność zniszczy firmy, chyba, że firma sama będzie mogła z konta do VAT zapłacić VAT należny kontrahentowi na podobne konto. Fiskus nic na tym nie traci, pieniądze są, tylko na innym koncie, a firma nie musi dokładać do VAT za własne zakupy, do tego nie ma całej biurokracji ze zwrotami, wnioskami itp. w bieżącym obrocie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane