Belgijski system korzyści podatkowych jest nielegalny - uznała Komisja Europejska w trakcie zakończonego postępowania. Chodzi o system, który umożliwiał niektórym wielonarodowym firmom płacenie w Belgii niższych podatków. Teraz będą musiały uiścić niezapłacone należności w wysokości około 700 milionów euro.
Reklama

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager poinformowała, że system zakłócał konkurencję i był niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy państwa.

"System stanowi odstępstwo od normalnej praktyki zgodnej z belgijskimi przepisami dotyczącymi podatku od przedsiębiorstw" - powiedziała Vestager. Jak dodała, firmom wielonarodowym, które brały w nim udział, dawał on preferencyjne traktowanie w porównaniu z innymi firmami, które zobowiązane są do płacenia podatków w Belgii.

Belgijski system - obowiązujący od 2005 roku - umożliwiał wielonarodowym przedsiębiorstwom płacenie podatków od zysków o 50-90 procent mniejszych niż zyski rzeczywiste. Z takiego preferencyjnego traktowania skorzystało co najmniej 35 korporacji wielonarodowych - głównie z Unii Europejskiej. Komisja nie zdradza, o które firmy chodziło. Bruksela swoje postępowanie rozpoczęła w lutym ubiegłego roku.