statystyki

Jak ująć fakturę otrzymaną przez jednostkę budżetową na przełomie roku

autor: Elżbieta Gaździk11.01.2016, 09:42; Aktualizacja: 29.01.2016, 11:36

Czy fakturę wystawioną i otrzymaną w styczniu 2016 r. za roboty remontowe wykonane w okresie listopad – grudzień 2015 r. należy ująć w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej roku 2015 czy 2016? W księgach którego roku faktura ta będzie stanowiła zobowiązanie?

Fakturę wystawioną i otrzymaną w styczniu 2016 r. za roboty remontowe wykonane w okresie listopad – grudzień 2015 r. jednostka powinna ująć w księgach rachunkowych roku 2015 jako koszty na koncie 402 i jako zobowiązania na koncie 201 lub 300 w zależności od przyjętych w jednostce zasad rachunkowości.

Do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić w postaci zapisu każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym (art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Ponadto obowiązek taki wynika również z art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym jednostka jest zobowiązana ująć w księgach rachunkowych wszystkie przypadające na rzecz jednostki przychody, jak i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami.

W zależności od przyjętych przez jednostkę zasad rachunkowości, jak również uwarunkowań wynikających z programu finansowo-księgowego (nie każdy program pozwala na przyjęcie do systemu w grudniu faktur wystawionych z datą styczniową), ewidencja faktury wystawionej w styczniu za roboty wykonane w 2015 r. może zostać zaksięgowana w dwojaki sposób.

I wariant:

● strona Wn konto 402 – Zakup usług obcych (analityka: par. 4270);


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane