statystyki

Wierzytelność leasingowa to wytworzone prawo majątkowe

autor: Łukasz Zalewski01.02.2016, 07:40; Aktualizacja: 08.02.2016, 10:33
Pieniądze, kalkulator

Spór sprowadzał się do tego, co będzie kosztem podatkowym w razie zbycia takiego przedmiotu wkładu (wierzytelności leasingowych)źródło: ShutterStock

Kosztem przy zbyciu należności z tytułu umów leasingowych, wniesionych wcześniej do spółki, są wydatki poniesione na nabycie przedmiotu leasingu – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki leasingowej, która oferuje swoim klientom leasing nieruchomości i ruchomości. Spółka najpierw nabywa przedmioty leasingu (np. samochody), a zatem sama ich nie wytwarza, a następnie oddaje je do używania klientom w ramach umów leasingu w zamian za opłaty leasingowe.

Spółka zamierzała powołać do życia spółkę osobową i zostać jej wspólnikiem. Chciała wnieść do niej wkład niepieniężny w postaci wierzytelności z tytułu zawartych umów leasingu (opłaty leasingowe w części kapitałowej i odsetkowej). W przyszłości spółka osobowa miałaby je jednak zbyć – w całości lub w części.

Spór sprowadzał się do tego, co będzie kosztem podatkowym w razie zbycia takiego przedmiotu wkładu (wierzytelności leasingowych).


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane