statystyki

Wierzytelność leasingowa to wytworzone prawo majątkowe

autor: Łukasz Zalewski01.02.2016, 07:40; Aktualizacja: 08.02.2016, 10:33
Pieniądze, kalkulator

Spór sprowadzał się do tego, co będzie kosztem podatkowym w razie zbycia takiego przedmiotu wkładu (wierzytelności leasingowych)źródło: ShutterStock

Kosztem przy zbyciu należności z tytułu umów leasingowych, wniesionych wcześniej do spółki, są wydatki poniesione na nabycie przedmiotu leasingu – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki leasingowej, która oferuje swoim klientom leasing nieruchomości i ruchomości. Spółka najpierw nabywa przedmioty leasingu (np. samochody), a zatem sama ich nie wytwarza, a następnie oddaje je do używania klientom w ramach umów leasingu w zamian za opłaty leasingowe.

Spółka zamierzała powołać do życia spółkę osobową i zostać jej wspólnikiem. Chciała wnieść do niej wkład niepieniężny w postaci wierzytelności z tytułu zawartych umów leasingu (opłaty leasingowe w części kapitałowej i odsetkowej). W przyszłości spółka osobowa miałaby je jednak zbyć – w całości lub w części.

Spór sprowadzał się do tego, co będzie kosztem podatkowym w razie zbycia takiego przedmiotu wkładu (wierzytelności leasingowych).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane