statystyki

Inwentaryzacja roczna: Ujawniony w czasie spisu środek trwały to nadwyżka

autor: Anna Michalak04.01.2016, 08:48; Aktualizacja: 25.01.2016, 18:09
Często się zdarza, że podczas inwentaryzacji zostaje ujawniony środek trwały, którego nie ma w ewidencji bilansowej.

Często się zdarza, że podczas inwentaryzacji zostaje ujawniony środek trwały, którego nie ma w ewidencji bilansowej.źródło: ShutterStock

W toku inwentaryzacji rocznej ujawniono środek trwały, który otrzymaliśmy jako darowiznę. Nie posiadamy dokumentów, z których wynikałaby jego wartość początkowa. Zleciliśmy biegłemu rzeczoznawcy majątkowemu wycenę. Jak zaksięgować powstałą nadwyżkę inwentaryzacyjną? Czy powinniśmy ją odnieść na przychody, czy na korektę wyniku z lat poprzednich?

Często się zdarza, że podczas inwentaryzacji zostaje ujawniony środek trwały, którego nie ma w ewidencji bilansowej. Powstaną wówczas różnice inwentaryzacyjne w postaci nadwyżki. Przyczyny powstania różnic określa komisja inwentaryzacyjna w protokole inwentaryzacyjnym. Ustalenie i sposób ich rozliczenia powinny być także ujęte w protokole weryfikacji różnic inwentaryzacyjnych zatwierdzonym przez kierownika jednostki. Dokument ten jest podstawą rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych w księgach rachunkowych. Decyzję o tym, w jaki sposób nastąpi rozliczenie powstałych różnic oraz o odpowiednim ich ujęciu w zależności od przyczyny oraz charakteru każdej różnicy podejmuje kierownik jednostki. Swoje decyzje opiera na przedstawionych przez komisję inwentaryzacyjną wynikach inwentaryzacji i opisanych przyczynach powstania różnic. Wszystkie różnice inwentaryzacyjne do czasu wyjaśnienia przyczyn ich powstania i zatwierdzenia przez kierownika jednostki sposobu ich ostatecznego rozliczenia ujmuje się na koncie Rozliczenie niedoborów i nadwyżek, osobno ujmując niedobory i nadwyżki w ewidencji analitycznej do tego konta.

Należy przy tym podkreślić, że ujawnione podczas inwentaryzacji nadwyżki w składnikach majątkowych wycenia się na podstawie posiadanej dokumentacji dotyczącej ich nabycia lub wytworzenia. Jeżeli nie jest możliwe odtworzenie ich wartości w taki sposób – w szczególności w przypadku ich nieodpłatnego przyjęcia, w tym w drodze darowizny – ich wartość ustala się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.

Ujawniony składnik majątku został jednostce przekazany nieodpłatnie, zatem wartość początkową środka trwałego ustaloną w powyższy sposób należy ująć na koncie Rozliczenia międzyokresowe przychodów. Zaliczona do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwota będzie stopniowo – równolegle do odpisów amortyzacyjnych – zwiększać pozostałe przychody operacyjne. Księgowania dotyczące ujawnienia ww. środka trwałego powinny przebiegać następująco:


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane