statystyki

Podatek od czynności cywilnoprawnych: Lepiej podarować dziecku mieszkanie, niż je sprzedać i dać pieniądze

autor: Łukasz Zalewski22.12.2015, 20:00
nieruchomości-kredyt hipoteczny-mieszkanie

Jakie konsekwencje wiążą się ze sprzedażą mieszkania obcej osobie?źródło: ShutterStock

Pan Jakub już rok temu kupił kawalerkę. Chciał, żeby zamieszkała w niej jego córka. Ale teraz zastanawia się, że może lepiej lokal spieniężyć, a uzyskane środki przekazać dziecku. – Czy będą z tego tytułu podatki do rozliczenia? A może są jakieś ulgi – pyta czytelnik

W związku z planowaną przez pana Jakuba transakcją darowizny nabywca mieszkania, czyli córka, nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, chyba że przejęłaby długi i ciężary lub zobowiązania rodzica. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowane są umowy darowizny, ale jedynie w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Natomiast będą na niej ciążyły obowiązki w podatku od spadków i darowizn. Zostanie jednak z nich zwolniona, jeśli złoży odpowiednią informację w urzędzie skarbowym. Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje bowiem zwolnienie z podatku od nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych (np. mieszkania) przez członków najbliższej rodziny – małżonka, zstępnych (dziecko, wnuk), wstępnych (babcia, dziadek), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, pod warunkiem że zgłoszą nabycie własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–8 i ust. 2, a jeśli zostało odziedziczone – w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W przypadku nabycia mieszkania termin na zgłoszenie należy liczyć od dnia podpisania aktu notarialnego. Nabywca musi złożyć formularz SD-Z2 naczelnikowi urzędu skarbowego.

Darowując córce mieszkanie, pan Jakub, czyli zbywca, nie będzie musiał zapłacić podatku dochodowego, ponieważ darowizna nie jest czynnością odpłatną.

A zatem podatkiem, który może obciążyć córkę pana Jakuba, jest podatek od spadków i darowizn, ale jedynie wtedy, gdyby przekroczyła termin na złożenie informacji do urzędu skarbowego. Natomiast będzie zobowiązana do zapłaty podatku od nieruchomości. W związku z tym będzie musiała złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych w terminie 14 dni od podpisania aktu notarialnego. Pan Jakub, w związku ze zbyciem, też będzie musiał złożyć taką informację do tego samego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane