statystyki

Podatek od czynności cywilnoprawnych: Lepiej podarować dziecku mieszkanie, niż je sprzedać i dać pieniądze

autor: Łukasz Zalewski22.12.2015, 20:00
nieruchomości-kredyt hipoteczny-mieszkanie

Jakie konsekwencje wiążą się ze sprzedażą mieszkania obcej osobie?źródło: ShutterStock

Pan Jakub już rok temu kupił kawalerkę. Chciał, żeby zamieszkała w niej jego córka. Ale teraz zastanawia się, że może lepiej lokal spieniężyć, a uzyskane środki przekazać dziecku. – Czy będą z tego tytułu podatki do rozliczenia? A może są jakieś ulgi – pyta czytelnik

W związku z planowaną przez pana Jakuba transakcją darowizny nabywca mieszkania, czyli córka, nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, chyba że przejęłaby długi i ciężary lub zobowiązania rodzica. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowane są umowy darowizny, ale jedynie w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Natomiast będą na niej ciążyły obowiązki w podatku od spadków i darowizn. Zostanie jednak z nich zwolniona, jeśli złoży odpowiednią informację w urzędzie skarbowym. Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje bowiem zwolnienie z podatku od nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych (np. mieszkania) przez członków najbliższej rodziny – małżonka, zstępnych (dziecko, wnuk), wstępnych (babcia, dziadek), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, pod warunkiem że zgłoszą nabycie własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–8 i ust. 2, a jeśli zostało odziedziczone – w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W przypadku nabycia mieszkania termin na zgłoszenie należy liczyć od dnia podpisania aktu notarialnego. Nabywca musi złożyć formularz SD-Z2 naczelnikowi urzędu skarbowego.

Darowując córce mieszkanie, pan Jakub, czyli zbywca, nie będzie musiał zapłacić podatku dochodowego, ponieważ darowizna nie jest czynnością odpłatną.

A zatem podatkiem, który może obciążyć córkę pana Jakuba, jest podatek od spadków i darowizn, ale jedynie wtedy, gdyby przekroczyła termin na złożenie informacji do urzędu skarbowego. Natomiast będzie zobowiązana do zapłaty podatku od nieruchomości. W związku z tym będzie musiała złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych w terminie 14 dni od podpisania aktu notarialnego. Pan Jakub, w związku ze zbyciem, też będzie musiał złożyć taką informację do tego samego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane