statystyki

Można skorzystać na różnicach w stawce VAT

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski21.12.2015, 20:00
konto-czas-pieniądze

Rozstrzygnięcie TSUE pozwala stwierdzić, jak daleko mogą się posunąć podatnicy w minimalizacji obciążeń podatkowych, aby nie spotkać się z zarzutem obejścia przepisów.źródło: ShutterStock

Transakcja skutkująca przeniesieniem działalności z jednego kraju do drugiego, o niższym VAT, nie jest sama w sobie nadużyciem – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wyjaśnił, że nadużycie jest wtedy, gdy działania są pozorne i mają na celu wyłącznie uniknięcie opodatkowania.

Sprawa dotyczyła licencji na know-how, jak prowadzić erotyczny portal. Znaczenie wyroku TSUE jest jednak dużo szersze. Dotyczy każdej kooperacji pomiędzy spółkami funkcjonującymi w państwach o różnych stawkach VAT. Słowem, każdej sytuacji, w której powstaje wątpliwość, czy transakcja ma faktycznie uzasadnienie gospodarcze, czy jest tylko podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej.

Wkrótce może mieć to jeszcze większe znaczenie w kontekście planowanego przez Prawo i Sprawiedliwość opodatkowania korzyści podatkowych w VAT.

Z Węgier na Maderę


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane