statystyki

Podstawy przyznania ulgi mogą się zmienić

autor: Katarzyna Rosik09.12.2015, 07:15; Aktualizacja: 09.12.2015, 08:51
NSA wskazał, że sąd może badać odmowę rozłożenia zaległości na raty tylko na dzień złożenia wniosku

NSA wskazał, że sąd może badać odmowę rozłożenia zaległości na raty tylko na dzień złożenia wnioskuźródło: ShutterStock

Rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej jest oceniane na dzień złożenia wniosku. Jeśli od tego czasu sytuacja podatnika uległa zmianie, to powinien on złożyć nowe pismo – orzekł NSA.

Chodziło o podatnika, który starał się o rozłożenie na raty zaległości podatkowej w VAT. Uzasadniał, że jedynym stałym dochodem w jego czteroosobowej rodzinie jest pensja żony, a on sam bywa tylko dorywczo zatrudniony na budowie. Poza tym – tłumaczył – musi on również, na mocy prawomocnego wyroku skazującego, płacić w ratach grzywnę i naprawić szkodę pokrzywdzonemu. Jeśli nie będzie tego robił co miesiąc, będzie musiał odsiedzieć wyrok w areszcie.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał jednak, że w sprawie nie zachodzą przesłanki do rozłożenia spłaty zaległości na raty. Nie dopatrzył się bowiem ważnego interesu podatnika ani interesu publicznego, o których mowa w art. 67a par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Podkreślił, że obowiązkiem każdego podatnika VAT jest prawidłowe naliczenie i odprowadzenie podatku do urzędu. Jeśli podatnik nie wywiązuje się z tego obowiązku, to tak naprawdę zatrzymuje pieniądze stanowiące dochód budżetu państwa. W ten sposób samowolnie przyczynia się do powstania zaległości podatkowej, a budżet nie może ponosić konsekwencji takiego działania – wyjaśnił organ.

WSA w Białymstoku oddalił skargę. Przyznał, że faktycznie sytuacja finansowa podatnika nie jest komfortowa, ale – jak zauważył – nawet gdyby przemawiał za tym ważny interes podatnika lub interes publiczny, to organ nie ma obowiązku rozłożyć spłaty zaległości na raty.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane