statystyki

Transgraniczna optymalizacja. Czas na działania

autor: Dominik Gajewski26.12.2015, 07:00
podatki pieniądze

W głównej mierze wynika to z tego, że skuteczna walka z międzynarodowym unikaniem jest bardzo trudna i wymaga stworzenia wielopłaszczyznowego systemu, którego w Polsce nie było.źródło: ShutterStock

Analizując doświadczenia innych państw w walce z międzynarodowym unikaniem opodatkowania, należy uznać, iż wprowadzenie nowych obciążeń podatkowych nie może zastąpić tej walki. Dobrze się stało, że zjawisko unikania opodatkowania CIT w Polsce zostało dostrzeżone i zaczęto traktować ten problem z należytą powagą. To problem istniejący od kilkunastu lat, a nagłośniony zaledwie kilkanaście miesięcy temu. Dlaczego wcześniej nie był podnoszony przez Ministerstwo Finansów, a jedynie przez międzynarodowe organizacje (OECD, KE, ONZ) alarmujące od lat o niebezpiecznym pogłębianiu się tego zjawiska w Polsce?

W głównej mierze wynika to z tego, że skuteczna walka z międzynarodowym unikaniem jest bardzo trudna i wymaga stworzenia wielopłaszczyznowego systemu, którego w Polsce nie było. Można polemizować nad skalą problemu, bo szacunki strat są różne (od 12 do 46 mld zł rocznie), ale nie ulega wątpliwości, że unikanie opodatkowania CIT osiągnęło skalę tak poważną, iż zagraża interesom Polski.

Beneficjentem międzynarodowej optymalizacji opodatkowania są holdingi działające transgranicznie, które wykorzystują do tego liczne instrumenty finansowe i podatkowe (ok. 600). Ich strategie opierają się na wielu porządkach prawno-podatkowych. Holdingi mające spółki zależne w co najmniej kilkunastu państwach wykorzystują rozwiązania podatkowe wszystkich tych państw. Wykorzystywane jest również europejskie prawo. I co najważniejsze, zastosowanie ma międzynarodowe prawo podatkowe, na które składają się umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Stanowią one platformę do wykorzystywania instrumentów optymalizujących. Każde państwo ma często ponad sto takich umów, mających rolę nadrzędną nad wewnętrznym i europejskim prawem. Jeżeli więc holding wykorzystuje kilkanaście spółek zależnych z różnych państw, to ma do dyspozycji ogromną liczbę umów możliwych do wykorzystania.

Realna ocena


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane