Formularz PIT-38
Przypomnijmy, że PIT-38 to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty). Nowy wzór formularza będzie miał zastosowanie do rozliczeń dokonywanych przez podatników podatku dochodowego za 2025 r.
Modyfikacja tego formularza jest związana głównie ze zmianą wprowadzoną Polskim Ładem (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), a konkretnie z obowiązującym od 2022 r. art. 21 ust. 1 pkt 105a ustawy o PIT. Przepis ten wprowadził zwolnienie z opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji objętych lub nabytych przez podatnika lub spadkodawcę podatnika w wyniku pierwszej oferty publicznej.
Aby z niego skorzystać, należy spełnić dwa warunki:
- podatnik albo spadkodawca nie mogą być podmiotami powiązanymi ze spółką w okresie dwóch lat poprzedzających dzień objęcia lub nabycia tych akcji odpowiednio przez podatnika albo spadkodawcę podatnika,
- odpłatne zbycie akcji może nastąpić dopiero po upływie trzech lat od dnia, w którym te akcje zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym albo wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu.
Warunek trzyletniego przetrzymywania akcji oznacza, że ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 105a ustawy PIT po raz pierwszy można skorzystać w rozliczeniu za 2025 r.
W związku z tym w części C PIT-38 ma zostać dodana nowa poz. 22 dotycząca kosztów uzyskania przychodów związanych z odpłatnym zbyciem akcji, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 105a ustawy PIT. Jeżeli w związku z tym powstanie nadwyżka wydatków poniesionych na ich objęcie lub nabycie nad przychodami z ich odpłatnego zbycia, nadwyżka ta stanowi koszt uzyskania przychodów, uregulowany w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy PIT, w roku podatkowym, w którym nastąpiło odpłatne zbycie takich akcji.
Przypomnijmy, że trwają też konsultacje dotyczące nowego wzoru formularza PIT-8C (w wersji nr 13), tj. informacji o wysokości niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych, który też miał zastosowanie do rozliczeń dokonywanych przez podatników podatku dochodowego za 2025 r. Również w tym przypadku modyfikacja związana jest głównie z art. 21 ust. 1 pkt 105a ustawy o PIT, a uwagi dotyczące PIT-8C można przesyłać też do 11 lipca 2025 r., ale na adres: konsultacje PIT-8C@mf.gov.pl. Pisaliśmy o tym w artykule „Będzie nowy druk PIT-8C” (DGP nr 124/2025).
Struktury JPK_VAT
Do konsultacji trafiły też nowe wzory struktury logicznej JPK-VAT z deklaracją w dwóch wersjach dla podatników rozliczających się:
- miesięcznie – JPK-V7M(3) oraz
- kwartalnie – JPK-V7K(3).
Nowe wzory mają na celu dostosowanie struktur do obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), w związku z czym wejdą w życie równolegle z rozwiązaniami ustawowymi – tj. od 1 lutego 2026 r. Dodatkowo propozycja zmian zawiera rozwiązanie związane z ujmowaniem w strukturze JPK_VAT systemu kaucyjnego. ©℗