Innym dobrym przykładem wykorzystania technologii przez zagraniczne administracje podatkowe mogą być działania brytyjskiego fiskusa (HMRC). Nieustannie rozbudowywany jest tam dział ryzyka, analityki biznesowej i big data.
W 2014 r. HMRC zatrudniał w nim 150 analityków, był jednak zmuszony do zatrudnienia nowych specjalistów, którzy zajmują się identyfikacją zorganizowanych ataków przestępczych, analizą wpływu nowych strategii i rozwojem biblioteki produktów analitycznych. Wszystkie te narzędzia mają pomóc pracownikom fiskusa zwiększyć wydajność pracy.
HMRC korzysta z Connect, który jest strategicznym narzędziem łączącym miliard danych znajdujących się w systemach wewnętrznych administracji i podmiotów trzecich. Pozwala ono odkryć pozornie niewidoczne relacje zachodzące pomiędzy HMRC a podatnikami, a także powiązane z nimi dane takie jak odsetki, konta bankowe, wskaźniki stylu życia i zadeklarowane zobowiązania podatkowe. Narzędzie to pobiera informacje z 28 źródeł, strukturyzuje je, tworzy relacje pomiędzy nimi i przedstawia zwizualizowane efekty. Statystycy fiskusa mogą tworzyć profile, które pozwalają analitykom biznesowym typować sprawy lub podmioty do kontroli. Wybrana sprawa jest automatycznie przypisywana do właściwego urzędnika. Co ważne, aby zapewnić ciągłe udoskonalanie systemu, po zakończeniu każdej sprawy urzędnik uzupełnia w nim informacje dotyczące rezultatu kontroli. Connect pomaga też w pracy jednostek interdyscyplinarnych, które badają sektory wysokiego ryzyka, i wspomaga przygotowywanie profilowanych kampanii, których celem jest zwiększenie dobrowolnego wypełnienia zobowiązań. Dzięki usprawnieniu analizy ryzyka i biznesowej ta sama praca jest wykonywana przy wykorzystaniu o 40 proc. mniej zasobów.
Dzięki Connect po raz pierwszy w historii HMRC wystarczy naciśnięcie jednego przycisku, aby mieć dostęp do wszystkich zgromadzonych o podatniku informacji. W ciągu kilku minut narzędzie zbiera dane, których zgromadzenie zajęłoby wcześniej kilka miesięcy lub było wręcz niemożliwe.
Kilka dni temu brytyjski rząd przedstawił plan zainwestowania 1,3 mld funtów w przekształcenie HMRC do 2020 r. w najbardziej zinformatyzowaną administrację. Większość firm będzie zobowiązana do prowadzenia spraw podatkowych w pełni elektronicznie, a tradycyjne deklaracje zostaną zastąpione e-kontami podatkowymi. Podatnicy indywidulani mają korzystać z systemu już w 2017 r. Uprości to proces deklarowania podatku poprzez integrację wszystkich deklaracji i podatków należnych w jednej centralnej bazie danych. Nowy system ma działać prawie w czasie rzeczywistym i będzie wymagał od podatników jedynie kwartalnej aktualizacji danych.