Trzeba przyjrzeć się skali wypływaniu środków z podatku VAT - zapowiada marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Polityk Prawa i Sprawiedliwości mówił w radiowej Jedynce, że nad projektem w tej sprawie pracuje Ministerstwo Finansów.

Według ekspertów z firmy konsultingowej PwC luka podatkowa w VAT wyniesie w tym roku ponad 50 miliardów złotych. Marszałek Stanisław Karczewski w jednym z wywiadów stwierdził, że w sprawie wyłudzeń VAT powinna powstać komisja śledcza.

Na antenie radiowej Jedynki polityk wyjaśnił jednak, że taki krok to tylko jedna z możliwości. "Ja mówiłem to w takim aspekcie politycznym. Jeśli eksperci mówią, że wypływa 50 miliardów złotych, to dla mnie to jest skandal. To trzeba dokładnie, dogłębnie zbadać, również z użyciem wszelkich możliwych środków. Ale nie mówię, że trzeba powoływać komisję śledczą. To nie jest jakiś pomysł, to odruchowe, spontaniczne wyrażenie mojej opinii" - tłumaczył marszałek Senatu.

Szacunki ekspertów w sprawie wyłudzeń VAT potwierdza również raport Komisji Europejskiej. Według tego dokumentu, poziom polskiej luki VAT jest znacznie wyższy niż średnia dla krajów Unii.