statystyki

Centralna baza faktur sposobem na wyłudzenia VAT?

autor: Łukasz Zalewski25.12.2015, 17:30
W systemie portugalskim podatnik VAT może wprowadzić fakturę do centralnej bazy w rozmaity sposób

W systemie portugalskim podatnik VAT może wprowadzić fakturę do centralnej bazy w rozmaity sposóbźródło: ShutterStock

Portugalia zainwestowała w centralną bazę faktur, a także rozwiązania, które zachęciły obywateli do włączenia się do walki z wyłudzeniami VAT. Efekt? Wzrost dochodów z VAT o 8 proc. rocznie.

Wprowadzenie m.in. centralnej bazy faktur oraz loterii dla konsumentów okazało się bardzo skutecznymi narzędziami w walce z luką w VAT. Najważniejsze jednak było przełamanie przyzwyczajeń konsumentów i firm.

– Portugalczycy podeszli do sprawy kompleksowo, jak do dużego wielowymiarowego projektu – chwali Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP. Podkreśla, że do sukcesu portugalskich reform przyczyniły się m.in. długie konsultacje społeczne i rozłożenie okresu wdrażania w czasie, dzięki czemu mogli się do niego przystosować wszyscy: podatnicy, organy i konsumenci.

Nowe rozwiązania zostały poprzedzone dokładnymi studiami i analizami dotyczącymi możliwych konsekwencji wprowadzenia systemu służącego walce z oszustwami VAT i uszczelnieniu podatku.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane