statystyki

Sprawozdanie za 2015 rok audytor oceni na starych zasadach

autor: Agnieszka Pokojska14.12.2015, 10:16; Aktualizacja: 14.12.2015, 10:21
Przede wszystkim ustawodawca zmodyfikował zakres opinii.

Przede wszystkim ustawodawca zmodyfikował zakres opinii.źródło: ShutterStock

Nowe zasady wydawania przez biegłych rewidentów opinii do sprawozdań finansowych będą miały zastosowanie dopiero do raportów za 2016 rok. Tak wynika z pisma Ministerstwa Finansów do Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Generalnie chodzi o lipcową nowelizację ustawy o rachunkowości. W jej wyniku zmieniło się brzmienie art. 65 (art. 1 ust. 26 ustawy nowelizującej). Przepis ten wskazuje na cel badania sprawozdania finansowego. Stanowi on, że opinia i raport mówią o tym, czy sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy badanej jednostki nie tylko zgodnie z przyjętymi zasadami (polityką) rachunkowości, lecz także z mającymi zastosowanie przepisami ustawy.

Przede wszystkim ustawodawca zmodyfikował zakres opinii. Zgodnie bowiem z dyrektywą 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. (Dz. rz. UE z 2013 r. L 182, s. 19) biegły rewident powinien wskazać, czy w świetle wiedzy, którą nabył w czasie badania o jednostce i jej otoczeniu, stwierdził istotnie błędne informacje w sprawozdaniu z działalności. Jeżeli tak, to wówczas powinien wskazać, na czym one polegają. Natomiast w przypadku m.in. emitentów audytor w opinii musi wskazać, czy jednostka zawarła wszystkie informacje o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego określone w przepisach lub wydanych regulaminach. Dodatkowo poprzez dodanie ust. 8 do art. 65 ustawy o rachunkowości wprowadzono zapis, że ust. 1–7 stosuje się odpowiednio do opinii i raportu z badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Jak wskazywał ustawodawca na etapie prac nad zmianami, akurat ta zmiana ma charakter porządkujący. Do przygotowania opinii i raportu z badania jednostkowego sprawozdania finansowego oraz skonsolidowanego sprawozdania biegły stosuje odpowiednio Krajowy Standard Rewizji Finansowej nr 1 oraz nr 2.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane