statystyki

Pracodawca może nie pokryć wydatków, jeśli pracownik użyje innego środka transportu niż miał wskazane

autor: Elżbieta Gaździk18.12.2015, 07:00
Samochód, kierowca

Jak rozliczyć podróż służbową pracownika?źródło: ShutterStock

Pracownik otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego, w którym wskazano jako środek transportu pociąg II klasy. Po zakończeniu wyjazdu pracownik przedstawił rozliczenie kosztów przejazdu samochodem prywatnym. Czy wobec wskazania konkretnego środka transportu pracodawca ma obowiązek rozliczyć koszty przejazdu w sposób dokonany przez pracownika? Czy też zgodnie ze wskazaniem zawartym w poleceniu wyjazdu?

Pracodawca należący do jednostek sfery budżetowej nie ma obowiązku rozliczenia kosztów przejazdu, jeżeli pracownik bez uzyskania jego zgody samowolnie odbył podróż służbową prywatnym samochodem.

Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej z tytułu podróży służbowej określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. Zgodnie z jego par. 3 środek transportu właściwy do odbycia podróży krajowej lub podróży zagranicznej, a także jego rodzaj i klasę określa pracodawca. Oznacza to, że pracownik jednostki sfery budżetowej nie może samodzielnie decydować o rodzaju środka transportu, którym będzie odbywał podróż służbową. Może on natomiast złożyć wniosek do pracodawcy o zmianę wskazanego środka transportu lub o wyrażenie zgody na odbycie podróży służbowej samochodem osobowym lub motocyklem niebędącym własnością pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że wniosek ten powinien być złożony przez rozpoczęciem podróży służbowej. Pracodawca nie jest nim związany.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane