statystyki

Jak w deklaracjach VAT wskazywać zakupy?

autor: Tomasz Krywan18.12.2015, 07:47; Aktualizacja: 18.12.2015, 09:04
vat

Jak trzeba będzie wykazywać w deklaracjach VAT zakupy, od których podatek odliczany jest z uwzględnieniem prewspółczynnika? Czy należy wykazywać całość, czy część wartości netto tych zakupów?źródło: ShutterStock

 Jak wykazywać w deklaracjach VAT zakupy, od których podatek jest odliczany z uwzględnieniem prewspółczynnika.

Jak trzeba będzie wykazywać w deklaracjach VAT zakupy, od których podatek odliczany jest z uwzględnieniem prewspółczynnika? Czy należy wykazywać całość, czy część wartości netto tych zakupów?

Są wyrażane wątpliwości dotyczące sposobu, w jaki trzeba będzie wykazywać w deklaracjach VAT wartość netto zakupów, od których podatek naliczony jest odliczany z uwzględnieniem prewspółczynnika.

Według mnie prewspółczynnik nie wpływa na wykazywaną w deklaracjach VAT wartość netto, ponieważ z objaśnień do deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (objaśnienia te stanowią załącznik nr 4 do rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji VAT) wynika, że w części D deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D wykazuje się wartość towarów w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego lub zwrot podatku naliczonego. Prewspółczynnik zaś nie decyduje o zakresie prawa do odliczenia, lecz o wysokości kwoty podatku naliczonego.

Można się jednak również spotkać ze stanowiskiem odmiennym, tj. że prewspółczynnik wpływa na wartość netto zakupów wykazywanych w deklaracjach VAT. Powoduje to, że sposób wykazywania w deklaracjach VAT zakupów dokonywanych z uwzględnieniem prewspółczynnika (podobny problem dotyczy wydatków związanych z samochodami, w przypadku których kwota podatku naliczonego jest ograniczona do 50 proc., na podstawie art. 86a ustawy o VAT) zależy od przyjęcia jednego z tych stanowisk.

Niezależnie od przyjętego stanowiska na wartość netto zakupów wykazywanych w deklaracjach VAT wpływa natomiast stosowana proporcja, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT. A zatem podatnicy obowiązani do stosowania obu proporcji powinni - zależnie od przyjętego stanowiska – wykazywać w deklaracjach VAT wartość netto dokonywanych zakupów:


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane