statystyki

Jak w deklaracjach VAT wskazywać zakupy?

autor: Tomasz Krywan18.12.2015, 07:47; Aktualizacja: 18.12.2015, 09:04
vat

Jak trzeba będzie wykazywać w deklaracjach VAT zakupy, od których podatek odliczany jest z uwzględnieniem prewspółczynnika? Czy należy wykazywać całość, czy część wartości netto tych zakupów?źródło: ShutterStock

 Jak wykazywać w deklaracjach VAT zakupy, od których podatek jest odliczany z uwzględnieniem prewspółczynnika.

Jak trzeba będzie wykazywać w deklaracjach VAT zakupy, od których podatek odliczany jest z uwzględnieniem prewspółczynnika? Czy należy wykazywać całość, czy część wartości netto tych zakupów?

Są wyrażane wątpliwości dotyczące sposobu, w jaki trzeba będzie wykazywać w deklaracjach VAT wartość netto zakupów, od których podatek naliczony jest odliczany z uwzględnieniem prewspółczynnika.

Według mnie prewspółczynnik nie wpływa na wykazywaną w deklaracjach VAT wartość netto, ponieważ z objaśnień do deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (objaśnienia te stanowią załącznik nr 4 do rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji VAT) wynika, że w części D deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D wykazuje się wartość towarów w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego lub zwrot podatku naliczonego. Prewspółczynnik zaś nie decyduje o zakresie prawa do odliczenia, lecz o wysokości kwoty podatku naliczonego.

Można się jednak również spotkać ze stanowiskiem odmiennym, tj. że prewspółczynnik wpływa na wartość netto zakupów wykazywanych w deklaracjach VAT. Powoduje to, że sposób wykazywania w deklaracjach VAT zakupów dokonywanych z uwzględnieniem prewspółczynnika (podobny problem dotyczy wydatków związanych z samochodami, w przypadku których kwota podatku naliczonego jest ograniczona do 50 proc., na podstawie art. 86a ustawy o VAT) zależy od przyjęcia jednego z tych stanowisk.

Niezależnie od przyjętego stanowiska na wartość netto zakupów wykazywanych w deklaracjach VAT wpływa natomiast stosowana proporcja, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT. A zatem podatnicy obowiązani do stosowania obu proporcji powinni - zależnie od przyjętego stanowiska – wykazywać w deklaracjach VAT wartość netto dokonywanych zakupów:


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane