statystyki

Jak odliczyć VAT przy zakupie samochodu

autor: Ewa Ciechanowska30.11.2015, 11:15; Aktualizacja: 18.12.2015, 10:29
Samochód

Od 1 kwietnia 2014 r. kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi reguluje art. 86a ustawy o VATźródło: ShutterStock

TEZA: Jeśli pojazd samochodowy przeznaczony będzie wyłącznie na wynajem, to przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z zakupem tego pojazdu, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu.

Nr IPTPP3/4512-374/15-4/ALN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 3 listopada 2015 r.

PROBLEM

Przedsiębiorca zajmuje się wypiekiem pieczywa oraz wynajmuje budynek dla przedszkola. Przedszkole znajduje się w takiej części miasta, gdzie komunikacja miejska ani minibusy nie rozwiązują problemu z dojazdami.

Podatnik planuje zakup samochodu marki Volkswagen (9 miejsc siedzących łącznie z kierowcą). Zakupiony pojazd będzie wynajmowany na potrzeby przedszkola (dowóz dzieci i pracowników przedszkola, przewóz dzieci na zajęcia dodatkowe, np. na basen czy do biblioteki, na wycieczki do lasu lub na zajęcia rehabilitacyjne).

Przedsiębiorca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT i prowadzi m.in. działalność w zakresie wynajmu pojazdów samochodowych (PKD 77.11.Z).


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane