statystyki

Nie każdy skorzysta z podwyżki odliczenia VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska13.12.2015, 08:00
Kierowca, samochód

Naczelny Sąd Administracyjny zajął się skutkami sprzedaży samochodu osobowego przed 1 kwietnia 2014 r. Wtedy taka sprzedaż była zwolniona z VAT.źródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia 2014 r. sprzedaż samochodu osobowego przed upływem pięciu lat od nabycia uprawnia do zwiększenia VAT naliczonego. Z uprawnienia tego skorzysta nawet ten, kto dokonał zakupu jeszcze przed tą datą. W odmiennej sytuacji będzie zaś podatnik, który przed 1 kwietnia 2014 r. nie tylko pojazd kupił, ale i sprzedał. Ten powinien wręcz oddać część tego, co już odliczył. Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny, choć jeden z sędziów miał odmienne zdanie. Skąd ta kontrowersja?

Naczelny Sąd Administracyjny zajął się skutkami sprzedaży samochodu osobowego przed 1 kwietnia 2014 r. Wtedy taka sprzedaż była zwolniona z VAT. W wyroku z 2 lipca 2015 r. (sygn. akt I FSK 757/14) NSA orzekł, że nie może być tak, iż podatnik, który korzystał ze zwolnienia, zyska dodatkowo na odliczeniu podatku naliczonego. Powołał się przy tym na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 28 listopada 2013 r. (sygn. akt C-319/12) w sprawie MDDP sp. z o.o. Akademia Biznesu, sp. komandytowa.

Naliczony w górę

Możliwość zwiększania podatku naliczonego przy sprzedaży przed upływem pięciu lat samochodu osobowego służącego dla celów mieszanych (firmowych i prywatnych) pojawiła się 1 kwietnia 2014 r. Wcześniej przepisy mówiły jedynie o obowiązku zmniejszenia w takiej sytuacji podatku naliczonego. Wynikało to z tego, że wcześniej sprzedaż auta była zwolniona z VAT. Teraz z kolei jest odwrotnie – zbycie pojazdu samochodowego jest opodatkowane, a jeśli nastąpi w 5-letnim okresie od nabycia, to przyjmuje się pewną fikcję prawną, że podatnik będzie go wykorzystywał wyłącznie do działalności gospodarczej.

Okres korekty (60 miesięcy) liczymy od miesiąca, w którym nabyto pojazd. Jednocześnie, na potrzeby korekty, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania, czyli w tym wypadku – jego sprzedaż (art. 90b ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT).

Sprawdźmy, na czym polega korekta zwiększająca. Posłużymy się tu przykładem podanym przez Ministerstwo Finansów w broszurze zamieszczonej na ministerialnej stronie internetowej. Zaktualizowaliśmy jedynie datę sprzedaży. [przykład 1]


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane