statystyki

Od sprzedaży działki trzeba zapłacić podatek

autor: Renata Majek17.11.2015, 18:00
działka

Czy to prawda, że po sprzedaniu od tego wszystkiego zapłacisz podatek dochodowy?źródło: ShutterStock

Sprzedałam w tym roku zadbaną działkę rekreacyjną znajdującą się na terenie ROD. Był na niej niewielki, ale wyposażony w kuchnię i łazienkę domek, z zagospodarowaną werandą. Na działce rosło dużo oryginalnych kwiatów (w tym drogich róż), krzewów i drzew owocowych, była także mała szklarnia i pergola z miejscem do grillowania. Czy to prawda, że po sprzedaniu od tego wszystkiego powinnam zapłacić podatek dochodowy – dziwi się pani Grażyna.

Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub kupione z pieniędzy działkowca, są jego własnością. Zatem pani Grażyna sprzedając je, a przepisowo mówiąc podpisując umowę przeniesienia praw do działki, otrzymała zapłatę za altanę, szklarnię, pergolę oraz rosnące na działce drzewa, krzewy i kwiaty.

Przepisy podatkowe nie odpowiadają wprost na pytanie, czy istnieje konieczność odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych od ich sprzedania. Natomiast z ostatnich interpretacji izb skarbowych a także Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wynika, że domku na działce nie można sprzedać, ponieważ stoi on na gruncie, który nie jest własnością działkowca, lecz ogrodów działkowych. Pani Grażyna sprzedając domek, w rzeczywistości go nie sprzedała, bowiem przedmiotem transakcji było prawo majątkowe, pozwalające na użytkowanie domku oraz tego, co na tej działce było. Zatem nie może ona liczyć na zwolnienie z podatku wynikające z posiadania działki dłużej niż pięć lat (tak jak przy sprzedaży innych nieruchomości).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lastic(2018-01-02 07:56) Zgłoś naruszenie 20

    czyli kupuje działkę, od całej kwoty którą nabyłem płace podatek, mimo tego wydaje te kwotę na coś dla siebie sprzedaje działkę po 5 latach i płace jeszcze podatek od opodatkownej kwoty zarobionej to państwo spada na psy :) dlaczego tak napisałem ponieważ takiej praktyki stosowanej by skosić kasę przed polityków nie ma nigdzie w europie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane