statystyki

Od sprzedaży działki trzeba zapłacić podatek

autor: Renata Majek17.11.2015, 18:00
działka

Czy to prawda, że po sprzedaniu od tego wszystkiego zapłacisz podatek dochodowy?źródło: ShutterStock

Sprzedałam w tym roku zadbaną działkę rekreacyjną znajdującą się na terenie ROD. Był na niej niewielki, ale wyposażony w kuchnię i łazienkę domek, z zagospodarowaną werandą. Na działce rosło dużo oryginalnych kwiatów (w tym drogich róż), krzewów i drzew owocowych, była także mała szklarnia i pergola z miejscem do grillowania. Czy to prawda, że po sprzedaniu od tego wszystkiego powinnam zapłacić podatek dochodowy – dziwi się pani Grażyna.

Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub kupione z pieniędzy działkowca, są jego własnością. Zatem pani Grażyna sprzedając je, a przepisowo mówiąc podpisując umowę przeniesienia praw do działki, otrzymała zapłatę za altanę, szklarnię, pergolę oraz rosnące na działce drzewa, krzewy i kwiaty.

Przepisy podatkowe nie odpowiadają wprost na pytanie, czy istnieje konieczność odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych od ich sprzedania. Natomiast z ostatnich interpretacji izb skarbowych a także Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wynika, że domku na działce nie można sprzedać, ponieważ stoi on na gruncie, który nie jest własnością działkowca, lecz ogrodów działkowych. Pani Grażyna sprzedając domek, w rzeczywistości go nie sprzedała, bowiem przedmiotem transakcji było prawo majątkowe, pozwalające na użytkowanie domku oraz tego, co na tej działce było. Zatem nie może ona liczyć na zwolnienie z podatku wynikające z posiadania działki dłużej niż pięć lat (tak jak przy sprzedaży innych nieruchomości).


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lastic(2018-01-02 07:56) Zgłoś naruszenie 20

    czyli kupuje działkę, od całej kwoty którą nabyłem płace podatek, mimo tego wydaje te kwotę na coś dla siebie sprzedaje działkę po 5 latach i płace jeszcze podatek od opodatkownej kwoty zarobionej to państwo spada na psy :) dlaczego tak napisałem ponieważ takiej praktyki stosowanej by skosić kasę przed polityków nie ma nigdzie w europie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane