statystyki

PIT: Jakie są skutki przekazania mieszkańcom gminy kompostowników

autor: Ewa Ciechanowska11.01.2016, 09:13; Aktualizacja: 29.01.2016, 10:24
prawo prawnik

Gmina jest zobowiązana do odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych.źródło: ShutterStock

TEZA: Na gminie nie ciąży obowiązek wystawienia informacji PIT-8C w związku z wykorzystywaniem przez mieszkańców kompostowników na podstawie umowy bezpłatnego użyczenia, a następnie przekazania ich na własność.

Nr IPPB4/4511-1244/15-6/JK, INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 22 grudnia 2015 r.

PROBLEM

Gmina jest zobowiązana do odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych. Ma też obowiązek ograniczenia do 35 proc. całkowitej masy odpadów biodegradowalnych przekazywanych do składowania w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. W celu spełnienia tego obowiązku gmina planuje wprowadzenie programu mającego na celu rozpowszechnienie wśród swoich mieszkańców idei kompostowania odpadów zielonych (biodegradowalnych).

Planowany program miałby polegać na zakupieniu określonej liczby kompostowników, które następnie byłyby bezpłatnie użyczane zainteresowanym podmiotom. Zakup kompostowników zostałby sfinansowany ze środków własnych gminy pochodzących np. z kar za wycinkę drzew lub ze środków pochodzących z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Po weryfikacji formularza zgłoszeniowego nastąpi podpisanie umowy użyczenia na pięć lat. Podczas trwania programu kompostowniki pozostają własnością gminy. W przypadku używania kompostownika w sposób niezgodny z umową biorący będzie musiał go zwrócić gminie w terminie siedmiu dni, natomiast umowa zostanie rozwiązana bez uprzedniego wypowiedzenia. Jeżeli zaś kompostownik będzie użytkowany prawidłowo, po zakończeniu umowy gmina przekaże go biorącemu na własność. Do kompostownika zostaną dołączone instrukcje montażu, obsługi i prawidłowego kompostowania. Przewiduje się, że wartość jednego kompostownika wyniesie 100–200 zł.

Ważnym elementem w omawianych zdarzeniach przyszłych jest uchwała rady miejskiej, zgodnie z którą od 1  tycznia 2016 r. nastąpi ograniczenie liczby odbieranych miesięcznie odpadów zielonych do dwóch worków na nieruchomość w zabudowie jednorodzinnej oraz dwóch worków na przydomowy ogródek w zabudowie wielorodzinnej. W związku z tym program kompostowania ma również na celu zapewnienie tym mieszkańcom, którzy nie są w stanie sfinansować dodatkowej usługi odbioru odpadów zielonych, alternatywy w postaci bezpłatnego użyczenia kompostownika.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane