O przychodzie przy wnoszeniu udziałów do spółki

autor: Ewa Ciechanowska16.11.2015, 10:19; Aktualizacja: 16.11.2015, 11:17

TEZA: Neutralna podatkowo jest wymiana udziałów, gdy wspólnik jednej spółki wniesie posiadane udziały do drugiej spółki, a ta wraz z nabytymi udziałami otrzyma bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały zostały wniesione.

Nr IBPB-2-2/4511-435/15/MM, INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 30 października 2015 r.

PROBLEM

Polski podatnik (wspólnik nr 1) zamierza samodzielnie lub wraz z inną osobą fizyczną (wspólnikiem nr 2) założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (spółka I). W przyszłości obaj wspólnicy zamierzają wnieść wszystkie przysługujące im udziały spółki I (po jej zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym) do innej spółki z o.o. (spółka II) z siedzibą w Polsce. W efekcie podwyższony zostanie kapitał zakładowy spółki II. Nie przewiduje ona żadnej dodatkowej zapłaty w gotówce w związku z objęciem przez wspólników jej udziałów. W wyniku aportu udziałów spółki I spółka II uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce I.

Czy w wyniku wniesienia przez wspólnika nr 1 udziałów spółki I do spółki II w zamian za udziały spółki II uzyska on przychód podlegający opodatkowaniu PIT?

ODPOWIEDŹ IZBY

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a–c. Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 omawianej ustawy. I tak za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane