statystyki

Można się bronić przed podwójnym opodatkowaniem

autor: Mariusz Szulc13.11.2015, 19:00
Czym jest zakład?

Czym jest zakład?źródło: ShutterStock

Czytelnik od dwóch lat prowadzi firmę budowlaną. Interesy idą coraz lepiej i coraz więcej zleceń otrzymuje z zagranicy, np. Finlandii i Niemiec. Znajomy księgowy, wskazując mu potencjalne problemy, zwrócił uwagę na to, że przy realizacji inwestycji może się zdarzyć, że oba kraje będą chciały pobrać od niego podatek. Przecież to niemożliwe – dziwi się czytelnik. Czy ma rację?

Wprawdzie jedną z podstawowych zasad w prawie podatkowym jest unikanie podwójnego opodatkowania, ale niestety praktyka bywa inna. Często przekonują się o tym właśnie firmy budowlane, realizujące zagraniczne inwestycje. Zdarza się, że obce państwo uznaje, że na jego terytorium powstał zakład, a w konsekwencji przedsiębiorca powinien zapłacić daninę od uzyskanego tam dochodu. Jednocześnie podatku przez cały czas może od niego żądać Polska. Wystarczy, aby nasz fiskus inaczej niż zagraniczny ocenił te same przepisy.

Decyduje czas budowy

Czym jest zakład? Zgodnie z art. 5 ust. 1 Modelowej Konwencji OECD chodzi o stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa. Artykuł 5 ust. 3 odnosi się do kwestii prac budowlanych prowadzonych w innym państwie. Stanowią one zakład tylko wtedy, gdy trwają dłużej niż 12 miesięcy. Mimo tego definicja zakładu ciągle stwarza problemy przedsiębiorcom. Ich źródłem są głównie przyjęte przez poszczególne państwa różne terminy dotyczące jego powstania. Chodzi zarówno o prace przy budynkach, drogach, mostach, jak też te związane z modernizacją już istniejącej infrastruktury. Najpopularniejszy przykład dotyczy Litwy, gdzie polska firma budowlana, która prowadzi inwestycję dłużej niż 9 miesięcy, będzie miała zakład na terenie tego kraju i rozliczy się tam ze związanych z nim zysków.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane