statystyki

W interesie podatnika jest podać, gdzie działa

autor: Katarzyna Rosik27.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 27.10.2015, 10:49
informacja, biuro

Urzędnicy nie mogli dostarczyć decyzji, gdyż adres firmy nie został zaktualizowany w KRSźródło: ShutterStock

Jeżeli spółka nie wskazała adresu siedziby w Krajowym Rejestrze Sądowym, a urzędnicy bezskutecznie próbowali go ustalić, organ może pozostawić decyzję wymiarową w aktach sprawy, ze skutkiem doręczenia – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o firmę, której urzędnicy usiłowali doręczyć decyzję wymiarową po przeprowadzonej kontroli podatkowej. Nie znali jednak adresu siedziby spółki, bo nie był on wpisany do KRS. Gdy więc nie dowiedzieli się tego w sądzie rejestrowym, udali się do miejsca rzekomo faktycznego prowadzenia działalności przez spółkę. Nikogo jednak nie zastali, a sąsiedzi nie potwierdzili, by jakakolwiek firma działała w ich okolicy. W związku z tym organ pozostawił decyzję w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, zgodnie z art. 151a ordynacji podatkowej.

Spółka to zakwestionowała i wniosła odwołanie od decyzji. Twierdziła, że wciąż prowadzi działalność pod tym samym adresem, a jedynie urzędnicy nie dochowali należytej staranności, by uzyskać informacje o prawidłowym adresie do doręczeń. Argumentowała, że skoro – jak twierdzi organ – nie jest znany adres do doręczeń, to nie można było również uznać za prawidłowe doręczenia zawiadomienia o wszczęciu postępowania podatkowego. Nie można więc było go rozpocząć.

Ponadto – uważała – skoro w momencie wszczęcia postępowania, jak i w chwili jego zakończenia, jej siedziba nie była wskazana w KRS, to na sądzie rejestrowym, po bezskutecznym wezwaniu spółki do ustalenia jej siedziby, ciąży obowiązek wyznaczenia kuratora, któremu byłyby doręczane pisma. Wszystkie inne sposoby doręczenia zastosowane przez organ podatkowy należy uznać za nieprawidłowe – twierdziła.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • RP(2015-11-07 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    Prawidłowa sygnatura wyroku z dnia 22 października 2015 r. to III SA/Wa 3814/14. Na 100 % spółka nie argumentowała że prowadzi działalność pod tym samym adresem, z tej racji że od dawna nie prowadzi żadnej działalności.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane