statystyki

W interesie podatnika jest podać, gdzie działa

autor: Katarzyna Rosik27.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 27.10.2015, 10:49
informacja, biuro

Urzędnicy nie mogli dostarczyć decyzji, gdyż adres firmy nie został zaktualizowany w KRSźródło: ShutterStock

Jeżeli spółka nie wskazała adresu siedziby w Krajowym Rejestrze Sądowym, a urzędnicy bezskutecznie próbowali go ustalić, organ może pozostawić decyzję wymiarową w aktach sprawy, ze skutkiem doręczenia – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o firmę, której urzędnicy usiłowali doręczyć decyzję wymiarową po przeprowadzonej kontroli podatkowej. Nie znali jednak adresu siedziby spółki, bo nie był on wpisany do KRS. Gdy więc nie dowiedzieli się tego w sądzie rejestrowym, udali się do miejsca rzekomo faktycznego prowadzenia działalności przez spółkę. Nikogo jednak nie zastali, a sąsiedzi nie potwierdzili, by jakakolwiek firma działała w ich okolicy. W związku z tym organ pozostawił decyzję w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, zgodnie z art. 151a ordynacji podatkowej.

Spółka to zakwestionowała i wniosła odwołanie od decyzji. Twierdziła, że wciąż prowadzi działalność pod tym samym adresem, a jedynie urzędnicy nie dochowali należytej staranności, by uzyskać informacje o prawidłowym adresie do doręczeń. Argumentowała, że skoro – jak twierdzi organ – nie jest znany adres do doręczeń, to nie można było również uznać za prawidłowe doręczenia zawiadomienia o wszczęciu postępowania podatkowego. Nie można więc było go rozpocząć.

Ponadto – uważała – skoro w momencie wszczęcia postępowania, jak i w chwili jego zakończenia, jej siedziba nie była wskazana w KRS, to na sądzie rejestrowym, po bezskutecznym wezwaniu spółki do ustalenia jej siedziby, ciąży obowiązek wyznaczenia kuratora, któremu byłyby doręczane pisma. Wszystkie inne sposoby doręczenia zastosowane przez organ podatkowy należy uznać za nieprawidłowe – twierdziła.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • RP(2015-11-07 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    Prawidłowa sygnatura wyroku z dnia 22 października 2015 r. to III SA/Wa 3814/14. Na 100 % spółka nie argumentowała że prowadzi działalność pod tym samym adresem, z tej racji że od dawna nie prowadzi żadnej działalności.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane