statystyki

Trzeba znać kontrahenta, żeby móc skorzystać z VAT marża

autor: Patrycja Dudek18.09.2015, 07:27; Aktualizacja: 05.10.2015, 09:22

Przedsiębiorca, który nie wie, od kogo kupił używane samochody, nie ma prawa do preferencyjnego sposobu opodatkowania. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd przypomniał, że warunkiem skorzystania z procedury VAT marża jest to, by na wcześniejszym etapie obrotu nie doszło do odliczenia podatku naliczonego. – Podatnik musi posiadać na to stosowne dokumenty – podkreślił sędzia Roman Wiatrowski.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która odsprzedawała używane samochody. Większość sprowadzanych przez nią aut pochodziła z Niemiec. Kobieta uważała, że może płacić VAT od marży (zgodnie z art. 120 ustawy o VAT), bo – jak twierdziła – kupowała samochody od osób fizycznych, a te nie mogły przecież odliczyć VAT na wcześniejszym etapie obrotu.

Organy podatkowe ustaliły jednak, że osoby wskazane na fakturach jako sprzedawcy w ogóle nie istniały. Nie było nawet ulic podanych jako adresy ich zamieszkania.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane