statystyki

Trzeba znać kontrahenta, żeby móc skorzystać z VAT marża

autor: Patrycja Dudek18.09.2015, 07:27; Aktualizacja: 05.10.2015, 09:22

Przedsiębiorca, który nie wie, od kogo kupił używane samochody, nie ma prawa do preferencyjnego sposobu opodatkowania. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd przypomniał, że warunkiem skorzystania z procedury VAT marża jest to, by na wcześniejszym etapie obrotu nie doszło do odliczenia podatku naliczonego. – Podatnik musi posiadać na to stosowne dokumenty – podkreślił sędzia Roman Wiatrowski.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która odsprzedawała używane samochody. Większość sprowadzanych przez nią aut pochodziła z Niemiec. Kobieta uważała, że może płacić VAT od marży (zgodnie z art. 120 ustawy o VAT), bo – jak twierdziła – kupowała samochody od osób fizycznych, a te nie mogły przecież odliczyć VAT na wcześniejszym etapie obrotu.

Organy podatkowe ustaliły jednak, że osoby wskazane na fakturach jako sprzedawcy w ogóle nie istniały. Nie było nawet ulic podanych jako adresy ich zamieszkania.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane