statystyki

Branża winiarska apeluje do fiskusa o opamiętanie: To skończy się upadkiem produkcji krajowej

autor: Mariusz Szulc21.10.2015, 06:59; Aktualizacja: 21.10.2015, 07:07
Trwają prace nad interpretacją ogólną, która wyjaśni, jak rozliczyć zestawy zawierające towary objęte mechanizmem odwróconego obciążenia oraz rozliczane na zasadach ogólnych – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Trwają prace nad interpretacją ogólną, która wyjaśni, jak rozliczyć zestawy zawierające towary objęte mechanizmem odwróconego obciążenia oraz rozliczane na zasadach ogólnych – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.źródło: ShutterStock

Win owocowych nie można ani aromatyzować, ani wzmacniać alkoholem – uważają organy podatkowe. I dlatego żądają od przedsiębiorców dopłaty akcyzy za pięć lat

To skończy się upadkiem produkcji krajowej, a nasze miejsce zajmą firmy zagraniczne – alarmowali wczoraj podczas konferencji prasowej członkowie Polskiej Rady Winiarstwa.

Podkreślali, że nie zmieniły się przepisy akcyzowe, a tylko sposób ich interpretowania. W ten sposób niszczona jest rodzima produkcja i ułatwia się działalność firmom zagranicznym – twierdzili. Podkreślali, że to ewenement w UE, bo inne państwa unijne (np. Finlandia, Wielka Brytania) postępują odwrotnie, mimo że obowiązują tam te same przepisy.

Z wina w spirytus

Problem dotyczy przede wszystkim wszelkiego rodzaju win owocowych wytwarzanych z jabłek, truskawek, malin itp. Na gruncie ustawy o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 752 ze zm.) nie są one traktowane jak wino (158 zł za hektolitr wyrobu, czyli 1,58 zł za litr), ale jak równie nisko opodatkowany (odpowiednio 158 zł za hektolitr i 0,97 zł za litr) napój fermentowany, co przez lata nie było kwestionowane przez urzędników.

Dziś jednak, sięgając do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 7 maja 2009 r. (sygn. akt C-150/08), fiskus twierdzi, że w wielu przypadkach takie wino owocowe nie jest napojem fermentowanym, tylko spirytusowym. Od niego trzeba uiścić o wiele wyższą daninę (średnio 22,82 zł za litr według wyliczeń kancelarii Parulski i Wspólnicy).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane