statystyki

Alkohol do czyszczenia bez akcyzy

autor: Mariusz Szulc16.10.2015, 16:00
Skoro dezynfekcja za pomocą alkoholu jest konieczna do wyprodukowania leku, to spółka może skorzystać odzyskać akcyzę

Skoro dezynfekcja za pomocą alkoholu jest konieczna do wyprodukowania leku, to spółka może skorzystać odzyskać akcyzęźródło: ShutterStock

Nie można wyprodukować leku bez wyczyszczenia i dezynfekcji linii produkcyjnych. Dlatego użyty w tym celu spirytus jest zwolniony z podatku – orzekł wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE.

Podkreślił, że nie ma znaczenia, czy alkohol wejdzie w skład gotowego produktu, czy był tylko niezbędny do jego wytworzenia.

Wyrok dotyczył bułgarskiej spółki Biowet zajmującej się głównie produkcją substancji i preparatów leczniczych. Wykorzystywała ona do czyszczenia i dezynfekcji maszyn produkcyjnych 70-proc. roztwór alkoholu etylowego.

We wrześniu 2012 r. spółka złożyła wniosek o zwrot akcyzy, którą zapłaciła od 271 litrów wykorzystanego w ten sposób spirytusu. Organy celne odmówiły zwrotu. Po jej stronie stanął natomiast sąd w Sofii. Wykorzystał opinię biegłego, który potwierdził, że w procesie produkcyjnym konieczne jest czyszczenie i dezynfekcja linii produkcyjnych alkoholem etylowym. To ponadto najszybszy i najmniej szkodliwy sposób niszczenia bakterii i zapewnienia w ten sposób odpowiednich wymogów sanitarnych – stwierdził biegły.

Z tego powodu sąd orzekł, że spółce należy się zwrot akcyzy, zgodnie z art. 27 ust. 2 lit. d dyrektywy 92/83. Wynika z niego, że państwo unijne może zwolnić z podatku alkohol zużyty w procesie produkcyjnym, jeśli posłużył on do wytworzenia produktu całkowicie wolnego od alkoholu. Bułgaria skorzystała z tego uprawnienia i taki przepis wprowadziła.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane