statystyki

Jakie odszkodowania są zwolnione z PIT

autor: Patrycja Dudek20.10.2015, 19:00
PIT

Czy odsetki od odszkodowania są opodatkowane?źródło: ShutterStock

Konieczność zapłaty podatku od przyznanej rekompensaty zależy od tego, za co i na jakiej podstawie została ona przyznana.

Czy wezwany na komendę świadek zapłaci PIT

Dwa miesiące temu wezwano mnie na policję w charakterze świadka. Wiadomo, musiałem wziąć wolne w pracy, ale komenda zwróciła mi parę złotych tytułem utraconego zarobku. Czy od tej kwoty powinienem zapłacić podatek?

TAK

Jeszcze trzy lata temu czytelnik nie musiałby płacić daniny. Dziś jednak jest do tego zobowiązany. Przyczyną tej zmiany stało się uchylenie dekretu o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym i zastąpienie go przepisami kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z dekretem kwoty otrzymywane tytułem stawiennictwa były odszkodowaniem, według obowiązujących dziś przepisów KPK nie są, bo określono je jako zwrot zarobku. W związku z tym fiskus żąda od nich podatku, tłumacząc, że z PIT zwolnione są wyłącznie odszkodowania (którym zwrot już nie jest), a pracownik, który tego dnia poszedłby do pracy, i tak musiałby zapłacić PIT od dochodu.

Podstawa prawna

Art. 618b par. 3 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz.U. nr 89, poz. 555 ze zm.).

Art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy wystarczy dogadać się ze sprawcą wypadku

Na przejściu dla pieszych potrącił mnie samochód, na szczęście kierowca jechał z niewielką prędkością – opowiada pani Renata. – Czy warto czekać na wyrok sądu, czy lepiej od razu przyjąć pieniądze, skoro sprawca wypadku bierze na siebie całą winę i nie kwestionuje obowiązku zapłaty odszkodowania?

NIE

Decyzja należy do czytelniczki. Musi jednak pamiętać, że w opisanym przez nią przypadku z PIT zwolnione są wyłącznie odszkodowania przyznawane na podstawie ugód i umów sądowych, a więc tylko te zawierane pod kontrolą sądów. Nie są wolne od podatku rekompensaty na podstawie ugód podpisanych na własną rękę. I to nawet wtedy, gdy poszkodowany przyjmie pieniądze, a następnie poinformuje o tym sąd karny, w którym toczy się sprawa przeciwko sprawcy, a sąd dzięki ugodzie wymierzy mu łagodniejszą karę.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt. 3 lit. b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane