statystyki

Czy oświadczenie wystarczy do odzyskania akcyzy

autor: Paulina Bąk16.11.2015, 10:19; Aktualizacja: 16.11.2015, 11:19
podatki pieniądze

Podatnik, który chce uzyskać zwrot podatku akcyzowego, musi wystąpić z wnioskiem o to do naczelnika urzędu celnegoźródło: ShutterStock

Polski rezydent podatkowy, który jest podatnikiem akcyzy, dokonywał, dokonuje i będzie dokonywał dostaw wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą na terytorium kraju. Wyroby te kupowane są od podmiotu będącego podatnikiem akcyzy. Podatnik zbywa wyroby akcyzowe zakupione od podatnika akcyzy kontrahentowi z państwa, gdzie dany produkt nie podlega opodatkowaniu akcyzą. Po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej nabytych wyrobów zamierza wystąpić o zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju. Czy dokumentem potwierdzającym brak obowiązku zapłaty akcyzy w państwie członkowskim przeznaczenia może być oświadczenie złożone przez nabywcę wyrobów?

Podatnik, który chce uzyskać zwrot podatku akcyzowego, musi wystąpić z wnioskiem o to do naczelnika urzędu celnego. Konieczne jest dołączenie do wniosku odpowiednich dokumentów (są one wymienione w art. 82 ust. 1 ustawy akcyzowej).

Dokument potwierdzający brak wymogu zapłaty akcyzy w określonym państwie nie ma określonego formatu (wzoru). Jednocześnie złożenie tego dokumentu jest bezwzględnym warunkiem ubiegania się o zwrot akcyzy. Trzeba też pamiętać, że z regulacji podatkowych wynika, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane