statystyki

Minister finansów zaprzęga Polaków do pomocy. Mamy pilnować się nawzajem, czy płacimy podatki

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Dudek01.09.2015, 07:08; Aktualizacja: 09.10.2015, 19:33
Podatki

Przedsięwzięcia, do udziału w których zapraszani są podatnicy, mają – jak tłumaczy nam resort – jeden cel: lepsze przestrzeganie przepisów.źródło: ShutterStock

Akcje edukacyjne, konkursy z nagrodami, chwytliwe hasła, aplikacje pozwalające sprawdzić legalność banderol – fiskus ima się bardzo różnych sposobów, by obywatele nie tylko płacili podatki, lecz także pilnowali, czy robią to inni. Nie wszystkim ekspertom to się podoba

Przedsięwzięcia, do udziału w których zapraszani są podatnicy, mają – jak tłumaczy nam resort – jeden cel: lepsze przestrzeganie przepisów.

Ile kosztuje uświadamianie podatników

Ile kosztuje uświadamianie podatników

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polowanie na jelenie

Wkrótce każdy, kto zarejestruje na specjalnej stronie internetowej paragon fiskalny opiewający na co najmniej 10 zł, będzie miał szansę wygrać samochód, notebooka czy tablet. Loteria ruszy 1 października, a pierwsze losowanie nagród odbędzie się w listopadzie. Od wielu lat w ramach akcji „Weź paragon” jesteśmy namawiani, by w razie potrzeby domagać się wystawienia odpowiedniego dokumentu oraz zabierać go ze sobą. Na wypadek reklamacji, ale też i po to, by mieć pewność, że sprzedawca działa uczciwie. Słynne stało się hasło: „Nie bądź jeleń, weź paragon”.

W tym roku MF poszło o krok dalej. Nawołuje: „Nie daj się oszukać, sprawdź paragon”. Chodzi o to, by mieć pewność, że otrzymaliśmy paragon fiskalny (na co powinna wskazywać już jego nazwa), nie zaś niefiskalny – z kasy, która nie służy jeszcze ewidencjonowaniu transakcji na potrzeby rozliczania podatku. Jak tłumaczyła wiceminister Izabela Leszczyna w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 33474), w tym drugim przypadku VAT, choć zazwyczaj jest zawarty w cenie oferowanych usług lub towarów, nie trafia do bud- żetu, lecz zostaje w kieszeni sprzedawcy. Ta nieuczciwa praktyka jest szczególnie częsta w gastronomii.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • an(2015-09-02 10:55) Zgłoś naruszenie 10

  nie będę donosicielem.wystarczy że sami dobrze obrzynacie ze skóry nawet uczciwych ludzi. Ilu poszło przedsiębiorców z torbami a ludzie na bruk. nawet za głupi pieprz,do wszystkiego czepaiacie się, Nie nastawiajcie ludzi na siebie.Szczurku w sklepach tak boją się Was ,ze paragaony wrzucają do zakupów sami.

  Odpowiedz
 • Stachu(2015-09-01 13:25) Zgłoś naruszenie 10

  Czysty bolszewizm. PRL bis w pelnej krasie.

  Odpowiedz
 • jj(2015-09-02 08:27) Zgłoś naruszenie 00

  wystarczy sprawdzac na biezaco czy podatnik ma faktury zakupu. jak ma faktury zakupu to i wklepie to na kase! jak kupil wiekszosc towaru na paragon to logiczne ze nie wklepie na kase bo beda roznice. pozniej przychodzi kontrola i wszystko sie zgadza w papierach!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-09-01 08:43) Zgłoś naruszenie 00

  Te głupki myślą , że w Polsce będzie , jak w DDR .

  Odpowiedz
 • czytelnik(2015-09-01 08:44) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli dziel i rządż!!!a po co słuzby>>

  Odpowiedz
 • Starzik(2015-09-01 14:25) Zgłoś naruszenie 00

  "...Mamy pilnować się nawzajem..." - czy w poprzedniej ErPe czegoś takiego nie nazywano "kablowaniem", a autorów donosów nie umieszczono potem w Pantomimie... chciałem powiedzieć - Panteonie, Instytutu Pamięci Narodowej?!

  Odpowiedz
 • podsluchem(2015-09-01 14:38) Zgłoś naruszenie 00

  ..i po grillu

  Odpowiedz
 • GK(2015-09-01 15:18) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli MF chce "podziękować za ich pozytywny wkład", to niech lepiej z każdego paragonu zwraca 10%.
  Poza tym takie "pospolite ruszenie" (czyli angażowanie zwykłych ludzi do walki z szarą strefą) zawsze trąci amatorszczyzną, żeby już nie użyć argumentu, że brzydko pachnie. Czy fiskus nie ma bardziej profesjonalnych metod?

  Odpowiedz
 • EWA(2015-09-02 19:47) Zgłoś naruszenie 00

  pilnowac nalezy urzednikow administracji w panstwie i wszelkiego rodzaju innych - nie beda uczyli narodu krasc - to i bedzie przepisow przestrzegal i nie bedzie kradl!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane