statystyki

Chcesz rozliczać się ryczałtem? Liczy się wartość umowy, a nie kwota wypłacana co miesiąc

autor: Mariusz Szulc05.10.2015, 07:41; Aktualizacja: 27.10.2015, 11:18
VAT

Restrykcyjne stanowisko fiskusa jest w interesie podatnikówźródło: ShutterStock

Limit 200 zł, po przekroczeniu którego nie można pobierać zryczałtowanego 18-proc. podatku, dotyczy wynagrodzenia za cały czas trwania kontraktu, a nie miesięcznej wypłaty – przypomina fiskus w interpretacjach.

Najczęściej problem dotyka osób, które dorabiają do pensji i zawierają umowy-zlecenia o niewielkiej wartości. Jak wynika z interpretacji, chodzi m.in. o sprzątaczki, hostessy, biegłych czy sędziów sportowych.

Fiskus bierze pod uwagę limit od całości

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT zleceniodawca pobiera od wynagrodzenia 18-proc. zryczałtowany podatek (bez pomniejszania przychodów o koszty ich uzyskania; w przypadku zleceń koszty wynoszą 20 proc.), jeśli spełnione są łącznie trzy warunki: chodzi o działalność wykonywaną osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 i pkt 5–9 ustawy o PIT, uprawniony nie jest pracownikiem płatnika, a określona w umowie kwota nie przekracza 200 zł.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane