statystyki

Chcesz rozliczać się ryczałtem? Liczy się wartość umowy, a nie kwota wypłacana co miesiąc

autor: Mariusz Szulc05.10.2015, 07:41; Aktualizacja: 27.10.2015, 11:18
VAT

Restrykcyjne stanowisko fiskusa jest w interesie podatnikówźródło: ShutterStock

Limit 200 zł, po przekroczeniu którego nie można pobierać zryczałtowanego 18-proc. podatku, dotyczy wynagrodzenia za cały czas trwania kontraktu, a nie miesięcznej wypłaty – przypomina fiskus w interpretacjach.

Najczęściej problem dotyka osób, które dorabiają do pensji i zawierają umowy-zlecenia o niewielkiej wartości. Jak wynika z interpretacji, chodzi m.in. o sprzątaczki, hostessy, biegłych czy sędziów sportowych.

Fiskus bierze pod uwagę limit od całości

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT zleceniodawca pobiera od wynagrodzenia 18-proc. zryczałtowany podatek (bez pomniejszania przychodów o koszty ich uzyskania; w przypadku zleceń koszty wynoszą 20 proc.), jeśli spełnione są łącznie trzy warunki: chodzi o działalność wykonywaną osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 i pkt 5–9 ustawy o PIT, uprawniony nie jest pracownikiem płatnika, a określona w umowie kwota nie przekracza 200 zł.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane