W Unii Europejskiej będzie zwalczany proceder zaniżania podatków dla międzynarodowych firm. Państwa członkowskie będą musiały informować o obniżaniu u siebie podatków poprzez interpretację prawa, korzystną dla takich firm. Zdecydował dziś o tym obradujący w Strasburgu Parlament Europejski.

Do wprowadzenia nowych przepisów skłonił ujawniony w ubiegłym roku skandal podatkowy w Luksemburgu. Jego władze zawarły z ponad trzystoma firmami tajemne umowy dotyczące ulg podatkowych. Chciały tym zachęcić do przeniesienia ich działalności do kraju. Firmy chętnie korzystały z tej ukrytej oferty. Zdaniem poseł Danuty Huebner, takie praktyki uderzały w małe przedsiębiorstwa, płacące powszechnie obowiązujące podatki. Cierpiały na tym także inne państwa Unii, których oficjalne oferty przestawały być konkurencyjne.

Parlament i Komisja Europejska postanowiły skończyć z tymi nieuczciwymi i szkodliwymi praktykami. Przyjęty przez Parlament projekt przepisów zobowiązuje państwa i firmy do wymiany wszystkich informacji o zastosowaniu ulg podatkowych wobec wielkich korporacji, a Komisję - do analizowania pozyskanych danych. Według profesor Huebner, nowe regulacje powinny skutecznie zapobiec podobnym skandalom jak w Luksemburgu.