statystyki

Jeden procent podatku na działalność pożytku publicznego i dwa rekordy

autor: AP02.10.2015, 07:17; Aktualizacja: 02.10.2015, 07:59
podatki, finanse, świat

Resort wyliczył też, że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy w zeznaniach za 2014 r. złożyli wniosek o przekazanie 1 proc. podatku, przeciętnie przekazali OPP kwotę 45 zł.źródło: ShutterStock

Rozliczając podatek dochodowy za 2014 r., Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) łącznie 557,6 mln zł – wynika z danych MF. To rekord, który jest ilustracją stałego trendu: darowana kwota z roku na rok rośnie (rok temu była o 46,6 mln zł niższa, a dwa lata temu o ponad 75 mln zł).

Rośnie też liczba tych, którzy decydują się na przekazanie 1 proc. swojego podatku. Tym razem zdecydowało się na to prawie 12,5 mln osób (co też jest rekordem), stanowi to 57 proc. tych, którzy w zeznaniach wykazali należny PIT. Większość, bo 12 mln, to ci, którzy rozliczają się według skali (składają więc PIT-36 i PIT-37), i ci, którzy uzyskują dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowane 19-proc. stawką podatku (rozliczają się na formularzu PIT-36L).

Resort wyliczył też, że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy w zeznaniach za 2014 r. złożyli wniosek o przekazanie 1 proc. podatku, przeciętnie przekazali OPP kwotę 45 zł.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane