statystyki

Jeden procent podatku na działalność pożytku publicznego i dwa rekordy

autor: AP02.10.2015, 07:17; Aktualizacja: 02.10.2015, 07:59
podatki, finanse, świat

Resort wyliczył też, że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy w zeznaniach za 2014 r. złożyli wniosek o przekazanie 1 proc. podatku, przeciętnie przekazali OPP kwotę 45 zł.źródło: ShutterStock

Rozliczając podatek dochodowy za 2014 r., Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) łącznie 557,6 mln zł – wynika z danych MF. To rekord, który jest ilustracją stałego trendu: darowana kwota z roku na rok rośnie (rok temu była o 46,6 mln zł niższa, a dwa lata temu o ponad 75 mln zł).

Rośnie też liczba tych, którzy decydują się na przekazanie 1 proc. swojego podatku. Tym razem zdecydowało się na to prawie 12,5 mln osób (co też jest rekordem), stanowi to 57 proc. tych, którzy w zeznaniach wykazali należny PIT. Większość, bo 12 mln, to ci, którzy rozliczają się według skali (składają więc PIT-36 i PIT-37), i ci, którzy uzyskują dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowane 19-proc. stawką podatku (rozliczają się na formularzu PIT-36L).

Resort wyliczył też, że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy w zeznaniach za 2014 r. złożyli wniosek o przekazanie 1 proc. podatku, przeciętnie przekazali OPP kwotę 45 zł.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane