Niższe zarobki dla osób bezdzietnych. Wraca bykowe, czyli większe obciążenie fiskalne singli

autor: Grzegorz Osiecki, Marek Chądzyńki23.09.2015, 07:40; Aktualizacja: 25.09.2015, 11:15
Podatki według PO

Podatki według POźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nowy, jednolity podatek proponowany przez Platformę Obywatelską realizuje w praktyce ideę bykowego. Czyli większego obciążenia fiskalnego osób samotnych

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (165)

  • prawnik - Szczecin(2015-09-23 07:52) Zgłoś naruszenie 01

    Do Autora artykułu. - Bardzo ciekawy artykuł. Napisany konkretnie i wieloaspektowo. Bardzo dobrze. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • mi(2015-09-23 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    Prace wycenia sie według kompetencji ,trudnosci , umiejętnosci , a nie czy jest sie singlem , czy rodzicem. To dyskryminacja !!!. To znaczy ,że jak ktos nie ma rodziny to jest gorszy. Dlaczego , przeciez niejeden by chciał , ale nie miał szcześcia spotkać kogoś odpowiedniego, żeby z nim razem żyć . Dla rodziców sa róznego typu dodatki , jak dochód jest mały.

    Odpowiedz
  • Alek(2015-09-23 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    Konkluzja: wiecej nieformalnych zwiazkow i matki samotnie wychowujace dzieci

    Odpowiedz
  • alina(2015-09-23 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    To chore, Po nie wie juz jak nękać Polaków,teraz będą pracować na dzieći obce i na muzułmanów. To zdrada demokracji.

    Odpowiedz
  • a(2015-09-23 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    To dyskryminacja singli

    Odpowiedz
  • bolek(2015-09-23 08:22) Zgłoś naruszenie 02

    Czy to rozwiązanie jest sprawiedliwe? - trudno powiedzieć, ale każdy chciałby pobierać emeryturkę, na którą to moje lub twoje dziecko będzie musiało wyłożyć (tj. utrzymać cię na starość)

    Odpowiedz
  • Tylko zycie to moze skonfrontować.(2015-09-23 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł oprócz słusznych obaw wprowadza też pewien nieład/ Rodzic zawsze pobiera
    rodzinne i naraża przedsiębiorce na większe straty niż singiel. Dlaczego?

    Dzieci zazwyczaj dużo chorują i często rodzic (przeważnie matka) przebywa na zwolnieniu.
    Dobrze jak jest zastepowalna, ale jeżeli jest dobrym fachowcem to straty pracodawcy mogą być nie małe.

    I właśnie "a propos fachowiec". Jeżeli pracodawca będzie się tylko kierował różnicą plac między singlem, a rodzicem to jest to pogląd fałszywy i pójdzie szybko z torbami. Oczywi ście zależy to też od charakteru i fachowości pracy, taśma, akord itp.. Z wlasnego podworka jednak wiem, iż należy kierować się przede wszystkim mentalnością, podejściem do pracy, fachowością i umiejętnością wspólpracy z innymi, nawet na "taśmie". Ekonomia później to wynagrodzi jeżeli nawet na początku kosztuje to trochę drożej

    Jeżeli ktoś tego dotąd nie zrozumiał to nie powinien być prawnikiem czy ekonomistą. A tak naprawdę to już ten podatek kiedyś był za komuny i dziś (ewentualnie) jako podatek powraca.
    Z uwagi na powyższe nie traktuję tego art. jako objawienia, a raczej czcze obawy dla zainteresowania pseudo-pracodawców. Nie tędy droga by zatrudniać samych rodziców. To po prostu blef bez pokrycia, dopóki życie tego nie skonfrontuje.

    Odpowiedz
  • pikuś(2015-09-23 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    A wsadźcie sobie gdzieś swoją efektywność ekonomiczną. Z jednej strony terror związany z ochroną środowiska, zmiany klimatyczne, że za dużo ludzi, a z drugiej wspieranie przyrostu naturalnego, sprowadzanie różnych dzikusów z innych krajów. Ludzi jest generalnie na świecie o wiele za wiele i nic tak nie przysłuży się środowisku naturalnemu jak zmniejszenie ich liczby. A kraje, które się nieodpowiedzialnie przeludniają niech same ponoszą tego konsekwencje.

    Odpowiedz
  • nina(2015-09-23 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    brak słów cenzuralnych by określić ten burdel jaki jest w polsce podobno demokracja niczym folwark zwierzęcy są świnie równe i równiejsze

    Odpowiedz
  • Kombinatorzy z PełO ...(2015-09-23 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    ... chwytają się brzytwy, jakby tu jeszcze to społeczeństwo ogolić z resztek pieniędzy.

    Odpowiedz
  • kaja(2015-09-23 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Będą fikcyjne rozwody małżeństw bezdzietnych. Jeżeli jeden z małżonków zarobi np 12 000 a drugi np 2500 to temu drugiemu nie będzie się opłacało pracować wcale, ponieważ jego podatek wyniesie tyle ile obecnie zarabia.

    Odpowiedz
  • Wychowywacz(2015-09-23 09:01) Zgłoś naruszenie 01

    Do 9
    To pokażesz zaświadczenie lekarskie ze nie możesz mieć i git, zwolnienie w PIT.
    Weź sobie jeden z drugim narzekajacym policz jakie są koszty utrzymania, wychowania dziecka na które narzekajacy, nie musicie nic placić i wygodnie Wam się żyje, a na które rodzice do czasu osiagniecia przez dziecko samodzielnosci wydają kupę kasy (ktoś obliczyl że do czasu skończenia studiów chyba średnio 250.000 w rodzinie z przecietnymi dochodami) a to dziecko w przyszłości do budżetu podatki płacić będzie także na Was.
    Dwoje ludzi na tym samym stanowisku, zarabiają tyle samo. Jedno z nich ma dziecko i nie korzysta z żadnych form wspierania przez państwo poza zwrotem w PIT (1112 rocznie na 1 dziecko, a w Niemczech dla porównania płacą 184 Euro/miesiac za dziecko - KAŻDE).
    Powiem Wam tak, niejaki D.Tusk podniósł VAT na artykuły dziecięce na 23 procent, buty i ubrania dziecku trzeba kupowac minimum co sezon bo rośnie, a w fazie wzrostu jako nastolatek je za dwóch :)
    Dziękuję, do widzenia.

    Odpowiedz
  • مسلسلات ومشاهير(2015-09-23 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Pozwólcie nam przyjechać do europy,
    a później dajcie nam duży zasiłki na każde dzieco
    i za 30 lat będziemy mieć większość w waszym parlumencie!
    Pamiętajcie 2 dzieci to już za duże obciążenie dla rodziny! Już po was idziemy :-)))))

    شارك في المسابقات، تعرف على جدول البرامج، تابع أحدث مستجدات برامج و مسلسلات ومشاهير.

    Odpowiedz
  • realista(2015-09-23 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    oby nie skończyło się emigracją kolejnej grupy tzw. singli

    Odpowiedz
  • Rodżer(2015-09-23 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Do 10
    Nie chodzi o zdolności i wycenę pracy. Chodzi o stawkę podatku. Dzieciaty zapłaci powiedzmy 20 procent niedzieciaty 30 proc. Dlaczego? No bo nie ma dzieci i nie musi ponosić kosztów z wyvhowyeaniem dziecka związanych.
    Ktoś pamięta do którgo roku życia płacilo się bykowe w PRLu ?

    Odpowiedz
  • a(2015-09-23 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie ma propozycji obniżenia wynagrodzeń ludzi przy żłobie? To nie tylko politykierzy w parlamencie, rządzie. To zgraja w spółkach Skarbu państwa, znacznie przepłacana. Dlaczego nie ma propozycji zmienienia sposobu rozliczania delegacji służbowych? Winny być rozliczane na podstawie r-ków, biletów, a nie oświadczeń delegowanych. Ostatnio wpadła Gosiewska z PiS. Opodatkowanie PO uderzy w zwykłych ludzi, a nie w bogatych. Zasiłki rodzinne i różne dodatki pewnie pochłonie nowa reforma. Cel reformy - uproszczenie systemu i zmniejszenie biurokracji. PO robi nas w durni w stylu L. Balcerowicza. Podobnie jak PiS prawa i sprawiedliwa ale tylko wobec innych. Swoich się broni, pełno w niej ludzi dyszących żądzą dorwania się do koryta.
    W razie powodzenia w rozrodzie i tak pieniądze podatników doprowadzą do większej emigracji, bo nie będzie pracy dla młodych. Już jest jej za mało.

    Odpowiedz
  • H(2015-09-23 09:09) Zgłoś naruszenie 10

    księża i zakonnice to też single ?czy będzie wyjątek?
    a co z małzenstwem z rozdzielnością majątkową ?

    Odpowiedz
  • inżynier(2015-09-23 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem singlem, pracuję w Wawie, nie zarabiam nawet średniej krajowej (czyli jak na Wawę naprawdę marnie). Płaciłbym pewnie maksymalny podatek, choć nikogo nie obchodzi, że już dziś pół pensji idzie mi na czynsz za najęte mieszkanie, a reszta na opłaty, jedzenie i bieżące wydatki, co jest jednym z głównych powodów dla których nie mam rodziny i nie spieszę się do jej założenia. Czy "korzystniejsze" warunki podatkowe mnie zmuszą? Nie. Jak podwyższą mi podatki do poziomu na którym nie będzie mnie stać na utrzymanie, zamiast założyć rodzinę w Polsce, po prostu wyjadę i zrobię to za jakiś czas np. w UK. A naszym miłościwie panującym będę życzył powodzenia w dalszej realizacji polityki "prorodzinnej'.

    Odpowiedz
  • أحمد(2015-09-23 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    وسوف تحصل! أوروبا لنا! واحد الخلافة كبيرة!
    :-))))

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-09-23 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryci jako single też zapłacą bykowe ? Nawet jak 4 dzieci wychowali BEZ ULG PODATKOWYCH NA DZIECI i wszystkie pracują w Polsce i płacą podatki ?

    Odpowiedz